+90 216 442 98 56

Sosyal Medyada Biz}

APQP ileri Ürün Kalite Planlaması Eğitimi

APQP İleri Ürün Kalite Planlaması Eğitimi

Apqp ileri ürün kalite planlaması 1980’li yıllarda ürün kalitesini bir adım daha ileri taşımak amacıyla otomobil sektörünün dev isimleri olan Ford, General Motor ve Chrysler tarafından geliştirilmiş bir kalite geliştirme yöntemidir. Amerika’da geliştirilen bu yöntem daha sonrasında hızla Avrupa ve Japonya’da da uygulanmaya başlanmıştır. Ürün kalite konusunda oldukça gelişmiş olan Japonya, bu yöntemi kendisi daha da geliştirerek dünya otomotiv sektöründe daha hızlı yükselmeye başlamış ve dünya ülkeleri arasında rekabet edilmesi oldukça zor bir rakip ülke haline gelmiştir.

APQP İleri Ürün Kalite Planlaması Eğitimi

 

           Apqp ileri ürün kalite planlaması müşteriden üretime doğru ters bir yol izleyerek ürün kalitesini geliştirmeyi hedeflemektedir. Genel anlamı ile kalite müşteri istek ve ihtiyaçlarının karşılanma derecesi olarak tanımlanmaktadır. Bu sebeple müşteri sesi önceliklerinden yola çıkarak işletmeler kendi bünyelerinde iyileştirme faaliyetleri yapmaktadırlar.

İşletmenin tüm departmanları ile de ilgili olan apqp ileri ürün kalite planlaması, sadece ürünlerin değil, aynı zamanda diğer tüm departmanlarda yürütülen işlerinde kalitesinin iyileştirilmesinin ürünlerin ve hizmetlerin kalitesi ile doğru orantılı olduğunu savunan bir işletme stratejisidir. Tüm departmanlarda yürütülen kalite iyileştirme çalışmaları nihai olarak ürünlerin ve hizmetlerin kalitesine yansımakta, işletme bazında yürütülen bu toplam kalite yönetimi sayesinde müşteri istek ve ihtiyaçları daha hızlı bir şekilde karşılanabilmektedir.

 

Apqp ileri ürün kalite planlaması öğeleri şunlardır;

 

– Verimlilik; Üretim kaynaklarının en etkili ve verimli şekilde girdi israfına yol açmadan kullanılmasıdır. Daha detaylı açıklamak gerekirse üretimde kullanılan tüm ham madde kaynaklarının üretim esnasında ham maddeden, işçilikten, makinelerden kaynaklanan üretim esnasına ortaya çıkan bozuk ürünlerin önüne geçilmesidir. Verimlilik çalışmaları üretimin her aşamasında yapılmakta ve sürekli olarak iyileştirilmesi için Apqp uygulamaları ile çalışmalar yapılmaktadır.

 

– Esneklik; Hızla değişen dünya şartlarında insanların alışkanlıkları ve yaşam tarzları hızla değişmektedir. Bu değişimlerle doğru orantılı olarak kişilerin işletmelerden ve

ürünlerden beklentileri de değişim göstermektedir. İşte tam da bu noktada işletmeler gelişen teknolojik imkânlar sayesinde müşterilerine daha kolay ulaşabilmekte, birebir iletişim kurabilmekte, müşterilerinin istek ve ihtiyaçları doğrultusunda ürünlerinde değişiklikler yapabilmektedirler. Üründeki bu değişimler için işletme makinelerinin gerekli özellikleri sağlaması, gerektiği durumlarda değişikliklerin yapılabilmesi için uyumlu olması gerekmektedir. Eş zamanlı mühendislik ile işletmeler müşteri istek ve ihtiyaçlarındaki değişimler için yoğun çalışmalar yapmakta ve sürekli daha iyi ürün ve hizmet üretebilmek için çalışmaktadırlar. Değişen istek ve ihtiyaçlara en hızlı şekilde cevap verebilen işletmelerin bugün dünyada lider işletmeler olduğu herkes tarafından da bilinmektedir.

 

– Kalite iyileştirme; İşletmeler verimlilik ve esneklik şartlarından sonra gelecekte müşteri istek ve ihtiyaçlarını tahmin ederek bu doğrultuda ürün ve kalite iyileştirme çalışmaları yapmaktadırlar. Sürekli devam eden bu kalite iyileştirme çalışmaları işletme içi ve dışı araştırmalarla desteklenmektedir. Rakiplerin durumları, piyasanın durumu, teknolojideki gelişmeler, pazar ve pazarlama raporları, finansal tablolar gibi girdiler kalite iyileştirme sürecinde kullanılan girdiler arasında yer almaktadır. Bu bilgiler doğrultusunda işletmeler ürün ve hizmetlerini daha ileriye taşıyacak ve müşteri memnuniyetini en yukarı seviyeye çıkaracak stratejiler geliştirmektedirler. Genel olarak iki aşamada kalite iyileştirme çalışmaları yürütülmektedir. Planlama ve uygulama aşamaları olarak adlandırılan bu kademeler kendi içerisinde daha detaylı maddelere dönüşerek adım adım izlenen bir yol haritası olmaktadır. Uzun ve sürekli gelişen bir öge olan kalite iyileştirme çalışmaları, işletmeleri rakiplerinden bir adım daha öteye taşımak için çok ciddi yatırımlar yapılan bir süreçtir.

 

           Apqp ileri ürün kalite planlaması ile işletmeler teknolojinin ve kaynakların tüm imkânlarını kullanarak sektörde lider konuma gelmek için yarışmaktadırlar. İlerleyen dünya şartlarına bakıldığı zaman her geçen gün daha da ilerleyen ve beklentileri yükselten kalite anlayışı, müşterilerin istek ve ihtiyaçlarını daha da tatmin eden bir konuma gelmiştir.

APQP İleri Ürün Kalite Planlaması Eğitimin Amacı

Müşteri ve tedarikçileri arasında yeni bir ürün için devreye alma süreci içerisinde kalite planlama şartlarının oluşturulması, ürün kalite planlaması gereksinimlerinin standartlaştırılarak ortak bir dil kullanılması, ürün kalite planlaması sürecinde daha etkin bir iletişim sağlanması, ürünün müşteri beklenti ve şartlarına uygun olarak zamanında, en düşük maliyetle sağlanmasıdır.

APQP İleri Ürün Kalite Planlaması Eğitim İçeriği

 • Üretim parçası onay prosesinin uygulanması
 • Ürün tasarımı ve geliştirilmesi
 • Üretim parçası onayı için imalatçıdan istenenler
 • İmalatçı onay seviyeleri
 • Proses istek ve talepleri
 • Kayıtların ve mastar numunenin saklanması
 • Parça onay durumu
 • İleri ürün kalite planlaması faaliyetleri
 • İleri ürün kalite planlaması nedir?
 • Müşteri özel şartları
 • Kontrol Planı
 • İleri ürün kalite planlaması aşamaları
 • Firma Özel Şartları

Save

Save

Save

Save

Save

Save

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN