+90 545 657 41 88

Sosyal Medyada Biz}

Düşük Kalite Maliyetleri Nelerdir?

Düşük Kalite Maliyetleri Nelerdir?

Bizler, doğanın bizlere neler getireceğini önceden göremeyiz fakat geçmiş yaşantılara bakarak olası riskleri hesaplayıp, tekrar etmesini engelleyebiliriz. Ve eğer sağlıklı bir şekilde hazırlanırsak, bu riskler çok fazla yıkıcı olmayabilirler. Sorunu çözmek için ufak bir miktar para harcamak zorunda kalabiliriz fakat paramızın bir kısmını hukuk davalarını, ölümleri ve geniş çaplı afetleri düzeltmek için kullanma ihtimalimiz de vardır. Ben bu konuyu, GM otomobil şirketi, kontak anahtarlarındaki sorun yüzünden otomobilleri geri çağırdığından beri düşünmekteyim. Son zamanlarda ise gündeme gelen Toyota’nın hızlanma sorunu, bu olaya bir örnek olabilir. Ardından, aşağıdaki videoyu buldum ve sizlerle paylaşmak istedim.

[youtube_video] jYj_R4oCTPI#t=52 [/youtube_video]

Kalite Yönetimi | Kuğular, Red Adair ve Golf Topları Ortak olarak neye sahipler?

Riskler birçok formatta karşımıza çıkabilirler, doğanın tepkileri, insan hatası ve kötü niyet. deepwater fireİnsanların ya bir şirketin kurban olmayacağını varsaymak insanların doğasında olan bir durumdur fakat riskler adeta bir ev ya da iş yeri gibi sürekli büyümektedir. Bu riskler kişisel, yapısal ve ya her ikisini içerecek şekilde olabilirler. İnsanların ve şirketlerin önemli kararlar almadan önce bu riskleri gözden geçirmeleri gerekmektedir.

Günümüzde insanların çeşitli uyarı sistemleri aracılığıyla riskleri kontrol altına almayı öğrenmeye başladıkları görünmektedir fakat bu sistemler, riskli bölgelerde çalışan insanlar için çok da verimli olmamaktadır. Örneğin, Amerika Birleşik Devletleri’nde volkan patlamaları sanılanın aksine çok daha sıklıkla gerçekleşmekte olduğunu biliyor musunuz? Hawaii adalarının volkanik açıdan daha hareketli olduğunu düşünüyorduk fakat St. Helens, Ranier ve oldukça geniş bir kaldera olan Yellowstone Ulusal Parkı’nın milyonlarca insan için büyük bir risk oluşturduğunu öğrendik.

İnsan Hatası ve Kibiri

Doğal afetlerin yanısıra, bazı afetler insanların hatalarından dolayı meydana gelmektedir. 2003 yılının Ağustos ayında, Kuzeydoğu ve orta batı Amerika ve Ontario, Kanada’da 50 milyondan fazla insanın elektriğinin kesilmesine yol açan bir karartma yaşandı. Bu durumda insan hatası önemli bir rol oynadı. Şirketler, kayıp stoğun ve sadece Amerika’daki $8 trilyon değerindeki satış kaybını kapatmak için bazı ekonomik stratejiler uyguladılar. Tüm bunlara ek olarak bu sorunun kaynağı, söz konusu alanda bir nükleer santral olması da olabilirdi.

İnsan kibiri faktörü, afet zararlarının insanların seçtikleri yaşam alanları tarafından artırıldığı durumlarda ortaya çıkmaktadır. Eğer insanlar taşkın yatağı gibi yüksek risk taşıyan alanları kullanıyorsa, sele kapılma gibi risklere davetiye çıkarıyor olabilir. Farklı alanlarda gerçekleşecek deprem ya da hortum gibi doğal afetler için zaten konuşmaya gerek bile yok. Bu bölgelerde iş yapan insanlar zaten bu risklerin farkındalar ve sıradan bir sigorta ile hükümetin zararlarını karşılayacağını düşünmekteler.miami florida

Amerika’nın kıyı kesimleri, nüfusun riskler üzerindeki etkisini göstermektedir.  Florida’nın nüfusu, 1950 yılında 2,8 milyon’dan 19 milyona sıçramıştır.

Afetlerin Maliyetlerini Hesaplamak adlı makalede şunlar yazmaktadır;

Pensilvanya’daki Wharton işletme okulunun afet uzmanları Howard Kunreuther ve Erwann Michel-Kerjan, şu an hali hazırda, Florida yarım adasından Teksas’a kadar yaklaşık $10 trilyon değerinde sigortalı ya hortum afetine maruz kalan mülk bulunduğunu söylemektedirler. Boulder’deki Colorado Üniversitesi’nden Roger Pielge ise, 1926 yılında meydana gelen Miami Hortumu, eğer şimdi gerçekleşmiş olsa, 188 trilyon dolar zarara sebebiyet vereceğini söylemektedir.

Sahil kesiminde bulunan endüstriyel gelişmeler risklere davetiye çkarmaktadır. Şehirler yavaş yavaş kıyı kesimlere doğru genişlemekte ve nehir, bataklık gibi doğal alanların tarip edilmesine sebebiyet vermektedir. Nehir deltalarına konuşlandırılan şehirler, yeraltından endüstri için kullanılacak suyu çıkarmaktalar ve şehirlerin deniz seviyesinden aşağıda kalmasına sebebiyet vermektedirler.

Barack Obama, 2011 yılında 99 büyük afet listesini açıklamıştır. 1980’den beri meydana gelen afetlerin haritaya dökülmüş şekli aşağıdaki gibidir.

disaster map

Sert İklim: Tanrının mı yoksa İnsanoğlunun mu Tepkisi?

Afetlerin Maliyetlerini Hesaplama’da şunlar yazmaktaydı;

Öldürücü etkiye sahip depremler nadir de olsa insan etkenini sebeleri arasında barındırmasına rağmen, hava ile ilgili afetleri küresel ısınmaya bağlamak oldukça meşhur bir gelenek haline geldi. Bu oldukça makul gibi görünmektedir: sıcak hava kuraklığı daha kötü bir seviyeye getirmekte ve tropikal hava daha fazla nem, tutarak siklonları tetiklemektedir. Fakat, Devletler arası Küresel Isınma Paneli tarafından yürütlen bir araştırma, tropikal siklonlar ile iklim değişikliği arasında çok ince bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur.

Bu yüzden biz, insanların küresel ısınmaya neden olacak şekilde neler yaptıkları ve hava ile ilgili afetler arasındaki ilişki arasında konuşmuyoruz. Fakat bu durum bizi kalite yönetimindeki hatalar yüzünden gerçekleşen afetler konusunda bağışlanmamızı da gerektirmiyor. Bu noktada biz riskli bölgelerde yaşamaktan bahsetmiyoruz. Biz, riski ön plana almayan, engelleyen ya da içermeyi benimsemiş kalite yönetim hataların hakkında konuşuyoruz. Bu kibirin oldukça mükemmel bir tanımıdır.

Kalite Yönetim Hataları ve Kibir

Kalite yönetim hataları ve kibir, 1989’da gerçekleşen Exxon Valdez yakıt felaketinin sorumluluğunu omuzlarında taşımaktadır.pelican

Kalite yönetim hataları ve kibir, Deepwater Horizon’da gerçekleşen ve 50m yakıt pompasını ıska darbelerle zemine gerçekleştirirken gerçekleşen patlamadan sorumludur. Aynı patlama, itfaiye görevlisi Paul “Red” Adair, Saddam Hüseyin’in askerleri tarafından yerleştirilen petrol kuyularını genişletmek amacıyla yaptığı gelişi güzel sondajlar yüzünden meydana gelmiştir. Fakat Adair, sondajı okyanusun derinliklerinde değil toprak üstünden yapmaktaydı.

Kalite yönetim hataları, kibir ve doğal afetler, Japonya’da meydana gelen ve Çernobil ve Three Mile Adası’nda gerçekleşen patlamalardan sonra en büyük ve en hasar verici patlama olarak nitelendirilen Fukushima Nüklear Santral patlamasından da sorumludur. Fukushima’da yaşananlar, talaş ve absorbe edici polimer içeriklerinde oluşan sorun yüzünden meydana gelmiştir.

Yetişkin bezleri ve golf toplarının bu gibi durumlarda birer çözüm olmadığı aşikardır. Bu girişimler, yangınları söndürmek için oldukça zayıf kalan girişimlerdir. Bu arada, küresel enerji üretimi yeni bir risk ile karşı karşıyadır. Nükleer santraller bir cevap mıdır? Şimdi sözü Rusya’daki ilk ulusal nükleer santral müdürüne bırakıyoruz:

Fukushima’dan önce, Çernobil dünya’nın en kötü nükleer santral kazası olarak bilinmekteydi. Rusya ulusal nükleer santrali olan Rosenergoatom’un yöneticisi Vladimi Asmolov, Rusya bu tecrübeyi kötü de olsa yaşadı ve Fukushima patlamasında Japonya’ya en samimi şekilde yardım edebildi, dedi. Japonya hakkında konuşmaya devam eden Asmolov sözlerine şöyle devam etti;

“Bizim küreselleşmiş nükleer sanayimizde, ulusal kazalara yer yok, tüm kazalar uluslararasıdır.”

Riskler her yerde olabilir. Bu riskler doğadan, yaşamayı seçtiğimiz bölgeden, riskleri önceden kestiremeyen, engelleyemen ya da benimsemek için bir planı bulunmayan yönetimlerden kaynaklanabilir. Yangını söndürmek yerine, önemli kararlar alırken risk faktörlerini düşünmenin vakti geldi de geçiyor bile.

İşinizle alakalı diğer olası riskler nelerdir?

Riskleri azaltmak için tüm dünyaca kabul görmüş ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi orta ölçekli kuruluşlar için biçilmiş kaftandır. Eğer risklere karşı nasıl hazırlıklı olmanız gerektiği konusunda daha fazla bilgiye ihtiyacınız var ise, aşağıdaki butona tıklayarak bizlere ulaşabilirsiniz.

[button color=blue size=large link=iletisim]İletişim[/button]

23 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN