+90 216 442 98 56

Sosyal Medyada Biz}

Etkili Karar Verme Eğitimi

Etkili Karar Verme Eğitimi

etkili karar verme eğitimi

etkili karar verme eğitimi

Etkili karar verme sürecinde düzgün düşünmek ve doğru kararlar vermek önemlidir. Bu zorlu yolculukta sessiz ve sakin ortamlarda karar vermek sizin açınızdan daha sağlıklı olacaktır. Sessiz ve sakin ortam kafanızın karışması önler.

Etkili karar verme  basamaklarına bir göz atalım.

 

Bu Gerçekten Sizin Kararınız Mı?

 

Üzerinde karar vermeye düşündüğünüz konu hakkında ilk önce siz bir düşünün, bir karara varmaya çalışın. Aksi taktirde vereceğiniz kararın sizin kararınız mı? Yoksa başkasının kararının etkisinde mi kaldınız bunu bilmek zorlaşacak. Bazı sorulara da cevap aramanız lazım. Öncelikle bu verdiğiniz karar kimleri etkileyecek? Bu karar sizin için neden bu kadar önemli? Bu soruların cevabını bulduğunuz zaman karar verme sürecinizin zorluk derecesi epey bir azalacak.

 

Tüm Seçenekleri Düşünün

 

Bu kararı verdiğiniz zaman ne olacağını, etrafınızdaki kişilerin bu karardan nasıl etkileneceğini, kararınız olumlu yönde olursa ne olacağını ya da olumsuz yönde olursa ne olacağını iyice bir düşünün. Hayal edebileceğiniz tüm alternatifleri düşünmelisiniz. Hiç bir seçeneğindeki elemeden, güçlü bir beyin fırtınası yapın.

 

Seçeneklerinizi Eleyin

 

Büyük bir beyin fırtınası yaparak tüm seçenekleri göz önünde bulundurdunuz. Şimdi olası olmayan seçenekleri elemenin zamanı. Gerçekçi olmayan, olası olmayan seçenekleri eleyin. Geriye az bir seçenek kalması etkili karar verme sürecini kolaylaştıracak. Bu seçenekler size ne getirecek? Bu seçenek bana uygun mu? Bütün bunları düşünerek elemenizi yapın.

 

Birini Seçin

 

Seçeneklerinizde sizin kişiliğinize uymayanları, gerçekçi olmayanları elediniz. Şimdi geriye kalan seçeneklere bakarak içinize en çok sinen seçeneğe odaklanın. Hangi seçenek size daha çok uyuyor bunu bir düşünün. Seçiminizi yapın.

 

Başlayın

 

Seçiminizi yaptınız. Kararınız belli oldu. Şimdi bu kararınızı harekete dökme zamanı.

Bütün basamakları geçip buraya kadar geldiyseniz kararınızda artık endişe duyulacak bir şey kalmamış demektir. Geriye dönüp kendinizden şüphe etmek sadece etkili karar verme sürecinizi olumsuz etkiler. Kendinize güvenin. Bir karar aldınız bu kararınızın arkasında durun. Siz şuan en iyisini yapıyorsunuz. Unutmayın kararınız yanlış olsa bile fikrinizi değiştirme şansınıza sahipsiniz. Hayat henüz bitmiş değil. Her şey sizin kontrolünüz altında. Etkili karar verme sürecindeki basamakları tamamladınız. Şimdi başka bir konuya değinelim.

 

Karar Verme Sürecindeki Tuzaklar

 

Karar alma süreci engebeler ve gizli tuzaklarla doludur. Etkili kararlar vermek göründüğü kadar kolay olmayacak tabi ki. Bu tuzakların bir bölümü karar verecek kişinin kendi düşüncelerinden, endişelerinden oluşur. Her hangi bir şekilde karar verecek kişinin aklına giren yanlış bir bilgi veya önyargı karar verme sürecindeki zorluklardan biridir. Bu zorluk kişiyi yanlış yollara sürükleyebilir.

 

Kararınızı verdikten sonra şuan olan düzenin değişeceğinden korkmak. Herkes düzen değiştirmekten ve doğacak sonuçlardan korkar. Karar verme sürecinde mevcut durumu değiştirmek istediği korkutucu olabilir. Bu da karar verecek kişiyi yanlış yollara sürükleyerek, hatalı bir karar almasına neden olabilir. Önceden aldığınız karardan pişman olmak. Önceden de bir karar vermiştiniz ve bu karardan pişman olmuştunuz. O yüzden şimdi karar vermekten korkuyorsunuz. Önceki verdiğiniz kararda ki hatayı bulun. Şimdi aynı hatayı yapmayacaksınız.

Özgüvenli olun. Ancak aşırı özgüvenli olmak da verdiğiniz kararların yanlış olmasına neden olabilir. Olağanüstü seçenekleri denemeyin. Altından kalkamayacağınız, ya da maliyetinizin yetmediği kararlar vermeye girişmeyin. Olası kararlar verin. Unutmayın siz süper kahraman değilsiniz.

 

Karar vermeyi ertelemek:

 

Karar vermeyi etkilemek de etkili karar verme sürecini gereksiz bir şekilde uzatır. Kararınızı ertelemenin bir faydası olmayacak. Bunu biliyorsunuz. Karar vermeyi ertelemek, fırsatları kaçırmanıza ve korkularınızın daha çok artmasına neden olabilir. Bugünün işini yarına bırakmak size faydadan çok zarar sağlayacak. Siz doğru kararlar alabilecek bir insansınız. Bu akla sahipsiniz. Etkili karar verme sürecinde çevrenizdekilerin fikirlerini alabilirsiniz ancak onlara tam anlamıyla güvenemezsiniz. Bu sizin kararınız. Çevrenizdeki insanlar sizi, sizden daha iyi tanımayacak. Kararınızın doğru olup olmadığını en iyi sizin bileceğinizi unutmayın. Düşük özgüven veya fazla özgüvenli olmayın. Siz bu işi başarabilirsiniz. Doğru kararı vereceksiniz.

Eğitimin Amacı:

Etkili karar verme eğitimi; kuruluşlarda yöneticilerin, etkin karar verme ve problem çözme kabiliyetlerinin geliştirilmesini sağlamaya yönelik hazırlanmış bir eğitim programıdır. Eğitim programında uygulamaya yönelik olarak etkili karar verme ve problem çözme teknikleri işlenecek olup teorik bilgilerin pratik hayatta uygulamaları sağlanacaktır.

Etkili Karar Verme Eğitimi İçeriği

 • Karar verme süreci
 • Karar vermeye etki eden faktörler
 • Karar vermenin temel dinamikleri
 • Karar çeşitleri ve yaratıcı düşüncenin geliştirilmesi
 • Alınan kararların uygulanmasına etki eden faktörler
 • Etkili karar vermeye yönelik stratejiler ve öneriler
 • Problem çözme ve karar alma süreci arasındaki ilişki
 • Problem nedir ve nasıl algılanır?
 • Problem çözme sürecinde cevaplandırılması gereken sorular
 • Problem çözme sürecinin aşamaları
 • Problem çözme süreci ve sinerji oluşturma
 • Sektörde karşılaşılan sorunlar
 • İş yaşamında probleme neden olan davranışlar
 • Liderlik ve problem çözme süreci
 • Problem çözmede farklı yaklaşım ve stratejiler
 • Problem çözmeye yönelik öneriler

Save

Save

Save

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN