+90 216 442 98 56

Sosyal Medyada Biz}

Etkin Dinleme ve Öğrenmeyi Öğrenme

Etkin Dinleme ve Öğrenmeyi Öğrenme Eğitimi

etkin dinleme eğitimi

etkin dinleme ve dinlemeyi öğrenme

        Etkin dinleme ve öğrenmeyi öğrenme yöntemleri günümüzde etkin ve sistematik bir şekilde eğitim ve öğretim kurumlarında verilmeye çalışılan yetilerdendir. Öğrenmenin öncül koşulu olan dinlemeyi öğrenmek, öğrenmeyi öğrenmenin yolunu açmaktadır. Dinlemeyi bilmeyenin anlatılanı öğrenmeye çalışması gibi bir çabası söz konusu olamaz. Öğrenme çabası olabilmesi için kişinin öncelikle etkin dinlemenin farkında olması ve bu farkındalığı dinleme eylemine dönüştürmesi gerekir. Dinleme varsa ve gerektiği gibi anlaşılıyorsa geriye kalan öğrenme tekniklerini doğru uygulamaktır. Herhangi bir konuda alınan ders veya öğreti ilk dinleme ile anlaşılabilir ancak bu anlama gerçek mânâda öğrenme sağlamış olmaz. Gerçek manada öğrenmenin gerçekleşmiş olmasından bahsetmek için öğrendiğimiz bilgiyi her zaman kullanabilecek bir kodlama, anlama gerçekleşmiş olması gerekir.

 

Öğrenmeden Bahsetmek İçin Olması Gerekenler

 

Öğrendiğimiz herhangi bir konuyu eğer kısa bir süre sonra unutuyorsak o zaman bu konuyu öğrenmemişiz demektir. Gerçekleştirdiğimiz dinleme sadece ezber yapmamızı sağlamıştır. Etkin dinleme modellerini uygulayamadığımız için gerçekleştirdiğimiz dinleme eylemi sonucunda verilen bilgiyi yüzeysel hafızaya kayıt edip işimiz bittiğinde ise kısa sürede beynin gerilerine atarak bir daha hatırlanamayacak şekilde unutuyoruz. Bu etkin dinlemenin sonucu gerçekleşen bir durum değildir.

 

Her Öğrenme Bilmek midir?

 

Etkin dinleme ve öğrenmeyi öğrenme eğitimi sürecinde, dinlemeyi gerekli olan uygulamalar ve modellere göre gerçekleştirdikten sonra verilen bilgiyi doğru kodlama yani uzun süreli anlama ve beyindeki yerini sürekli kullanıma hazır olacak şekilde belirleme süreci gelmektedir. Bu sürecin yol haritasını alacağımız eğitimle atabiliriz.

 

Öğrenmeyi öğrenme konusu etkin dinlemeyi başarma gibi bilimsel ve teknik yaklaşımlardan haberdar olmayı gerektirmektedir. İnsan beyninin bilgiyi kayıt etme ve saklama teknik ve yöntemleri hakkında bilim dünyası bugün hatırı sayılır derecede ilerleme kayıt etmiştir. Belirli bir süre yapılan araştırma ve incelemeden sonra birçok insanın beyin yapısının çözülmesi ve kapasitesinin belirlenmesi artık mümkün olmaktadır. Bu araştırma sayesinde belirlenen çalışma sistem ve kapasiteye uygun olarak genel öğrenmeyi öğrenme yöntem ve tekniklerinden araştırmaya konu olan kişiye uygun yöntem ve teknikler kullanılarak öğrenmenin sağlanması söz konusu olabilmektedir.

 

Başlıkta belirttiğimiz gibi her öğrenme gerçek çabaların sonucu kayıt edilmiş bilginin kullanılması ile doğru manada bilme olarak gerçekleşmiş olmamaktadır. Gerçek öğrenme tam bilmeyi, tam bilmeyi sağlamak için de uygun teknik ve yöntemlerle verilmiş öğrenme çabasını ifade etmektedir.

 

Herkes Öğrenebilir mi?

 

Uygun teknik ve yöntemler sayesinde öğrenme yetisi mutlaka gerçekleşmektedir. Etkin dinleme ve öğrenmeyi öğrenme yöntemleri aracılığı ile verilen bilme çabası eninde sonunda öğrenmeyi doğuracaktır. Bu süreçte gerekli olan verilen emeğin ve çabanın sonucunu almak için etkin dinleme ve öğrenmeyi öğrenme eğitimi modellerinin uygulanmasında ihtiyacımız olan tekniğin tespit edilebilmesi için gereken zamanı eğitimcilerimize sağlamaktır. Etkin dinleme ve öğrenmeyi öğrenme yöntemleri arasından ihtiyacımız olan yöntemin ve tekniğin tespit edildikten sonra uygulanması sürecinde de aynı sabrı göstererek yöntemin katkıları sayesinde öğrenme becerimizi geliştirmemiz gerekir. Öğrenme becerimizi geliştirmek için alacağımız eğitimi sürekli tekrar etmek ve her defasında farklı her bilgiyi bu eğitimi alarak öğrenmek zorunda değiliz. Etkin dinleme ve öğrenmeyi öğrenme yöntemleri süreci bir gerçekleştirilmesi gereken bir eğitim sürecidir.

 

Bu eğitimle hedeflenen gerçek, eğitimi alanların öğrenme beceresini geliştirmektir. Bu beceri doğru yöntemle doğru seviyede gerçekleştirildiği taktirde beynin çalışma mekanizmalarının öğrenme kapasitesinin gelişmesi ve bilgiyi daha uzun süreli kullanmasını sağlayacak kodlamayı gerçekleştirmesi beklenmektedir. Öğrenmeyi öğrenme becerisi kazanıldıktan sonra herhangi bir konuda beyin fonksiyonları aynı kodlama (öğrenme) yöntem ve tekniklerini kullanarak gönderilen bilgiyi uzun ömürlü hafızaya kayıt edecektir.

Kaizen Sertifikasyon tarafından sunulmakta olan “Etkin dinleme eğitimi ve Öğrenmeyi Öğrenme Eğitimi” hakkında bilgilendirme ve eğitim içeriği açıklaması

Etkin Dinleme ve Dinlemeyi Öğrenme Eğitimi İçeriği

 • Dinleme Süreci
 • Etkin dinleme eğitimi
 • Aldırış etmeme – Dinliyormuş gibi yapma
 • Seçici Dinleme-Dikkatle Dinleme-Empatik Dinleme
 • Önce kendinizi öğrenin
 • Nasıl Öğreniriz?
 • 1- Görsel.2- İşitsel.3- Dokunsal
 • Niçin öğrenmeyi öğrenmeliyiz ?
 • Öğrenme İlkeleri Nelerdir ?
 • Niçin neyi öğrenmeliyiz ?
 • Bilgi kafamıza nasıl girer-öğrenme süreci nasıldır ?
 • Bilgiyi nasıl geri çağırırız ?
 • Daha hızlı ve kolay anlamak mümkün mü ?

Save

Save

Save

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN