+90 216 442 98 56

Sosyal Medyada Biz}

Etkin İletişim ve Beden Dili Eğitimi

Etkin İletişim ve Beden Dili Eğitimi

beden dili

beden dili eğitimi

İletişim Nedir?

 

Toplumların birlikte uyum içinde yaşayabilmelerinin ilk anahtarı doğru iletişimi kurabilmektir. İletişim denince aklımıza ilk gelen konuşmak olsa da, bu kavramı destekleyicileri ile birlikte ele almak gerekir. İletişim, bireylerin konuşmalarını beden dilleri ile bir bütün haline getirerek duygu ve düşüncelerini karşısındakilere aktarmasıdır.

 

İletişim bir bilgi alış verişidir ve tek taraflı sürekli konuşma eylemini iletişim olarak adlandıramayız. Konuşmak, karşımızdakini dinlemek, anlattıklarını anlamak ve fikir yürütmek, karşımızdakinin fikirlerini destekleyici ya da çürütücü savlarda bulunmak; onun da bizim fikirlerimize aynı şekilde yaklaşma hakkı olduğunu kabul etmek ve tüm bunları yaparken de otokontrolü kaybetmeden, saygı çerçevesinde yürütebilmektir iletişimi iletişim yapan.

 

 Etkin İletişim Nedir?

 

Karşımızdakinin karara varma ve harekete geçme sürecini istediğimiz gibi yönlendirmemizi sağlayan, kontrolün bizim elimizde olduğu iletişimdir. Etkin bir iletişimde enerjimiz ve anlattıklarımıza inancımız tam olmalıdır.

 

 Etkin İletişim Neden Önemlidir?

Kişisel gelişim eğitimleri
 

Etkin iletişim kurabilmek özellikle rekabetin kıyasıya olduğu iş dünyası için son derece önemli bir beceridir. Bunun yanı sıra sosyal hayatın akışı için de yadsınmaz bir gerekliliktir etkin iletişim. Etkin iletişimde seçtiğiniz kelimeler, cümlelerinizin akıcılığı, sesinizin tonu ve vurgulamalarınız da çok önemlidir. Dinleyicinin sizden ve anlattıklarınızdan kopmaması sizin konuşmanızda yaptığınız iniş çıkışlara bağlıdır. Doğru yerde yükselmek, doğru yerde tonunuzu düşürmek etkinizi artıracaktır. Ancak tek düze ve bir okuyucu gibi konuşmak size baştan kaybettirecektir. Bu nedenle alanınıza ilişkin tüm bilgi birikimine sahipsiniz ancak bunları ifade edemiyor, karşınızdaki kişide istediğiniz etkiyi yaratamıyorsanız, onu ikna edemiyorsanız, etkin iletişim ve beden dili eğitimine ihtiyaç duyuyor olabilirsiniz.

 

Etkin iletişim ve beden dili uyumunun önemi

 

 Etkin iletişim ve beden dili birbirinden ayrılamaz, çünkü uzmanlara göre iletişimde beden dilinin etkisi %50’dir. Beden dilinin de bir konuşma şekli olduğunun unutulmaması gerekir. Siz istediğiniz kadar konuşun, anlatın, eğer yüzünüzdeki ifade, jest ve mimikleriniz, bakışlarınız, elleriniz, kollarınız, vücudunuzun duruşu anlattıklarınızı destekler nitelikte değilse, konuşmanızın da pek bir etkisi kalmayacaktır. Doğru ve etkili kullanılan beden dili sayesinde dinleyici sizin heyecanınıza ortak olacak ve enerjinizi hissedecektir. Bu sayede aldığınız geri bildirimler pozitif olacak; iş ve sosyal hayatınızda birçok kapıyı aralamış olacaksınız.

 

           Etkin iletişim ve beden dili eğitimi ile aslında doğru bildiğiniz birçok yanlışın olduğunu fark edeceksiniz, eksiklerinizi gidereceksiniz ve sizi başarıya götürecek anahtarı elde edeceksiniz. Peki, bu yanlışlar nelerdir? Eğitim ile konuşmalarınız esnasında seçtiğiniz kelime ve cümlelerin hem sizi hem de karşınızdakileri ne kadar yorduğunu ve iletişimden nasıl koptuklarının ayırdına varacaksınız. Yine aynı şekilde sözsüz iletişim aracınız olan bedeninizi kullanayım derken, ne kadar çok yanlış sinyaller verdiğinizi, aşırıya kaçırdığınız jest ve mimiklerinizin nasıl yapay durduğunu fark edeceksiniz. Sade ve etkili bir iletişim için püf noktalarını kısa sürede öğrenebileceksiniz.

 

           Etkin iletişim ve beden dili eğitimi sayesinde aşağıda yer alan birçok sorunun cevabını bulacaksınız.

 

İletişim ve elemanları nelerdir?

İletişimin önemi nedir?

Konuşma esnasında sık yapılan yanlışlar nelerdir ve bunlar nasıl giderilir?

Konuşma esnasında zamanı en verimli nasıl kullanırız?

Dinleyiciyi kendimize bağlamak için nelere dikkat etmeliyiz?

Bedenimizin kontrolünü nasıl sağlarız ve bir bütün olarak iletişime nasıl dahil oluruz?

Beden dilinin elemanları nelerdir ve duruşumuz karşımızdakine hangi mesajları verir?

Bedenimizin alıcıya gönderdiği gizli sinyaller nelerdir?

İletişimde sesin kullanımının önemi nedir ve tonlama ve vurgular ne zaman ve nasıl yapılır?

 

Eğitim sonrası daha bilinçli ve etkili iletişimi sağlayacak, bilgi birikiminizi en doğru, yalın ve etkili bir şekilde karşınızdakilere taşıyabileceksiniz.

Eğitimciler: Ahmet AY – Yrd.Doç.Dr.Hakan KİTAPCI

Etkin iletişim ve Beden Dili Eğitimi İçeriği:

 •  İletişim Nedir
 • İletişimin Elemanları
 • İletişimin Önemi
 • İletişimde Sık Yapılan Yanlışlar
 • Etkili İletişim İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler
 • Beden Dilinin İletişimdeki Yeri
 • Beden Dilinin Elemanları
 • Sesin Kullanımı
 • Duruşun Önemi ve Verdiği Mesajlar
 • Jest ve Mimikler
 • Statü
 • Beden Diliyle Verilebilecek Gizli Mesajlar

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN