+90 216 442 98 56

Sosyal Medyada Biz}

FMEA Hata Türleri ve Etkileri Analizi

FMEA Hata Türleri ve Etkileri Analizi Eğitimi

            FMEA hata türleri ve etkileri analizi (Failure modes and effects analysis) : Genel olarak bir iş ya da üretim sırasında oluşabilecek hata türlerini önceden analiz edip hatayı en aza indirmek veya tamamen oluşmamasını sağlamayı amaçlar.

FMEA Hata Türleri ve Etkileri Analizi Eğitimi

 

FMEA hata türleri ve etkileri analizi kullanarak maddi ve manevi birçok kazanç sağlamak mümkündür. İş sağlığı ve güvenliği içinde oldukça önemli ve kontrolleri yapılan bir konudur.

FMEA hata türleri ve etkileri analizi tespit aşamaları:

 

 1. Oluşabilecek hata tespitini yapmak
 2. Hatanın şiddet derecesi
 3. Olasılık derecesi
 4. Derecenin bulunması
 5. Risk öncelik derecesi
 6. Faaliyet ve kontrol

 

 1. Oluşabilecek hata tespiti: Çalışılan iş yerlerinde çalışma alanına göre ne gibi hatalar oluşabileceğini tespit etmek gerekiyor. Mesela bir kimyasal ürün üretim fabrikasında oluşabilecek hata çeşitleri nelerdir? Diye bir soru sorulmalıdır ve hatalar tespit edilmelidir. Örneğin; kimyasal maddelerin saklanma koşullarına uygun olmazsa patlama yanma gibi hatalar çıkabilir veya üretim sırasında artan sıcaklık kimyasalların patlamasına neden olur, çalışanların alması gerektiği önlemlerin alınmaması maske, gözlük, eldiven vs. koruyucularını takmadıkları zaman kimyasal çalışanlara zarar verebilir. Makine temizlik ve kontrolleri de yapılmazsa üretilen maddelerin yanlış üretilmesine neden olabilir. Buna benzer milyonlarca hata tespit edilmelidir.

 

 1. Hata şiddet derecesi: Hatanın ne kadar fazla zarar vereceğini veya bu hatanın ne kadar bir olasılıkta oluşacağının tespit edilmesi gerekmekte.

 

3. Olasılık derecesi: ciddi anlamda düşünüp bu hatanın olasılık derecesinin olasılıklarının hesaplanması gerekmektedir.

 

 1. Derecenin bulunması: hata analizi yaparken olasılık hesabında hangi olayın daha fazla risk teşkil edildiğinin tespit edilmesidir.

 

 1. Risk öncelik derecesi: Bulunan dereceye göre riski fazla olan hatadan düzelmelere başlanılması gerekmektedir. Aksi halde olasılığı düşük olan riskten başlanırsa olma olasılığı yüksek olan risk daha fazla tehlikeye neden olabilir.

 

 1. Faaliyet ve kontrol: tüm analizler yapıldıktan sonra bu olayların düzeltilmesi için faaliyete geçmek gerekiyor. Faaliyetten kasıt önlem almaktır. Yukarıda verdiğimiz kimyasal üretim yapan fabrikada çıkabilecek hataları tespit etmiştik bu hatalara göre bir önlem mekanizması oluşturulmalıdır. Önlem faaliyetleri yapıldıktan sonra kontrol edilmelidir. Eğer yapılan faaliyetler önleme yeterli değilse yeni bir analiz oluşturulmalıdır.

 

           FMEA hata türleri ve etkileri analizi kullanılması ile yapılan iş kapasitesi de artırılabilir. Hata oluşumu azaltılması ile kayıplar azalır ve maddi manevi kazanç sağlanır.

FMEA hata türleri ve etkileri analizini daha iyi kavraya bilmeniz için örnekleme ile aşağıda anlatılmaktadır.

 

İş yeri: gıda analizi laboratuvarları

Yapılan iş: Gıdalar üzerinde üreyen bakterilerin analizi, ürün kalitesi analizi

 

 FMEA Hata türleri ve etkileri analizi yapılmadan önce

 

FMEA kullanılmadan önce laboratuvara gönderilen gıdalar dışarıdan geldiği gibi laboratuvar ortamına alınır. Gıdaları ekmek için kullanılan katı besi yerleri dolaptan çıkarılıp gelen gıda ile ekim yapılır. Ekim yapılan gıdalar uygun koşullarda bekletilir. Sonuç olarak gıdalarda üremeyen bir bakteri çeşidinin ürediğini görünür ve bunun nedeni bilinmediği için gıda tekrardan ekilir ve aynı işlemler tekrarlanır. Hem zaman hem de kullanılan maddeler açışından zarara girmiş olunur.

 

           FMEA hata türleri ve etkileri analizi kullanarak hata tespiti: yukarıda verilen örnekteki hatanın ne olduğunun belirlenmesi var.

 

1.Neler hata olabilir: Gıdanın dışarıdan gelir gelmez laboratuvara alınışı, kullanılan besi yerlerinin bozuk olması, saklama koşullarının iyi olmaması gibi hatalar tespit edilir

 1. Hangi hatanın daha olası olduğu: Bunu tespit ederken hataları denemeniz lazım. Steril bir besinden alınan örnekler ile besi yerlerine ekim yapılır yapılan ekimler sonucunda temiz bir sonuç elde ediyorsak diğer hataları eleyip diğer hatalara yönelinmeli.
 2. Hatanın dışarıdan gelen gıdanın steril edilmeden laboratuvar alınması sonucuna varıyoruz.
 3. Hata tespit edildikten sonra faaliyet ve kontrol aşamasına geçilmeli. Dışarıdan gelen ürünler steril edilerek laboratuvara alınmalıdır. Bu işlemleri yaptıktan sonra kontrol edilmeli. Kontrol dışarıdan her gelen gıda temizlendikten sonra laboratuvara alındıktan sonra besi yerlerine ekim yapılır ve sonuçlar kontrol edilir. Sonuçlar temiz ise demek ki hata doğru tespit edilmiştir. Eğer yanlış çıkarsa hata tespiti tekrar yapılmalıdır.

 

FMEA kullanmanın yararlarını artık biliyorsunuz hem sizin hem çalışanlarınızın güvenliği hem de ürün ve hizmet kalitesini artırmak için kullanmalısınız.

FMEA Hata Türleri ve Etkileri Analizi Eğitimi İçeriği

 • FMEA (Hata Türleri ve Etkileri Analizi) Nedir?
 • FMEA’nın Amacı
 • Potansiyel Hata Modu Nedir ve Nasıl Belirlenir?
 • FMEA Nasıl, Ne Zaman Başlatılır ve Son Bulur?
 • Hata Türleri Etki Analizi Uygulama Aşamaları
 • FMEA Çeşitleri
 • FMEA Kabul Kriterleri
 • FMEA, ISO 9001 ve ISO/TS 16949 Sistemleri’nde Nasıl Kullanılır?
 • Hata Türleri Etki Analizi Örnekleri
 • Raporlama, Sonuçların Değerlendirilmesi
 • Pratik Çalışmalar

Save

Save

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN