+90 545 657 41 88

Sosyal Medyada Biz}

ISO 14001 Belgesi Nasıl Alınır?

ISO 14001 Belgesi Nasıl Alınır?
ISO 14001

ISO 14001

Kuruluşlar ISO 14001 çevre yönetim sistemine uygun olarak bir kalite yönetim sistemi kurmaları halinde akredite bir belgelendirme kuruluşu tarafından denetime tabi tutulur. Gerçekleştirilen denetim sonrasında kuruluşun kurmuş olduğu Çevre yönetim sistemi belgelendirilir. Verilen belgenin süresi 3(üç) yıl olup çevre yönetim sistemi belgelendirme kuruluşu tarafından yılda bir kez denetlenir. Buradaki amaç kuruluşun denetim sonrası mevcut ISO 14001 çevre yönetim sisteminin sürdürüldüğünü ve geliştirildiğinin kontrolünü yapmaktır.

Nasıl ISO 9001 kalite yönetim sisteminde bir danışmanlık alınıp sistem kurulması sağlanıyor ise ISO 14001 belgesi için de bir danışmanlığa ihtiyaç duyulmaktadır. Bu kısımda kuruluşun dikkat etmesi gereken tek şey danışmanlık veren kuruluşun ilgili mevzuatlara hakim olduğunun anlaşılmasıdır. İş danışmanlık kuruluşuna verildikten sonra ilk olarak mevcut durum analizi yapılması gerekmektedir. Mevcut durum analizinde kuruluşun hangi proseslerinin çevreye etki ettiği belirlenir ve bu proseslere yoğunlaşılarak bir iş planı çıkarılır.

Peki çevre etkilerindeki kasıt nedir

Çevre deyince ilk aklımıza gelen hava, su, toprak, bitki, canlı varlıklardan bahsettiğimizi anlayacaksınızdır. Çevre etkilerindeki maksat ise çevre yapısına etki eden gürültü, kirlilik gibi etkenlerdir.

ISO 14001 çevre yönetim sistemi birçok kuruluş için sıkıntılı bir süreç olarak gelse de zaman içerisinde bir hayat felsefesi olarak benimseneceğinden alışkanlıklarımızın arasında yerini alacaktır. Bu süreci hızlı ve en etkin şekilde geçirmenin yolu konusunda uzman bir danışman kuruluş ya da kişiyle çalışmaktan geçmektedir.

ISO 14001 Belgesi Almak Ne Kadar Sürer?

ISO 14001 belgesi bir ürün belgesi olmadığı için bütün sektörlere uygulanabilen bir standarttır. ISO 14001 belgesiiçin dikkate alınan gereklilikler;

  • Kuruluşun iç dinamikleri ile yasal gerekliliklerin sağlanmasına
  • Standard ile alakalı eğitimlerin tam olarak alınmış olmasına,
  • Yeterli seviyede personele ve ekip yapısına
  • Proje liderlerinin etkinliğine,
  • Dokümantasyon yapısının işlevine,
  • Üst yönetimin sürekli iyileştirme ile alakalı tutumuna

Dikkat edilmelidir.

Bu yazı izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden başka yerde yayınlanamaz: ISO 14001 belgesi

18 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN