+90 545 657 41 88

Sosyal Medyada Biz}

ISO 9001 Belgelendirme Aşamaları

ISO 9001 Belgelendirme Aşamaları
ISO 9001 Sistem Kurulumu

ISO 9001 Sistem Kurulumu

ISO 9001 sertifikası için işlem genel bir bakış

1.  ISO 9001 Belgelendirme için karar alma

Bu karar üst yönetimin taahhüdünün olması gerektiği bir karardır. Çünkü bir tarafta sorumlular diğer bir tarafta da karar verecek kişiler (üst yönetim) olacaktır. Bu atlanmaması gereken bir konudur ve önemlidir. Bölüm sorumlularına ISO 9001 belgesialın demekle işler bitmiyor maalesef.

2.  Projeyi yönetmek için bir yönetim temsilcisinin atanması

ISO 9001 belgesi almak bir projedir ve bu yüzden sorumlu bir kişi seçilmeli ve projeyi yönetme yetkisine sahip olmalıdır. Bu kararı danışman kuruluşla birlikte verebilir. Danışman kuruluş seçimi nasıl yapılır konusuna da başka bir makalemizde değineceğiz.

3.  Mevcut durum analizi

Mevcut durum analizi dediğimiz proses işletmede var olan yönetim sisteminin ISO 9001 standardı ile karşılaştırılarak eksikliklerini belirlemektir. Zaten her işletmenin bir işleyişi ve mevcut bir yönetim sistemi olduğu için her şeyi sıfırdan kurmak ve kuruluşu gereksiz faaliyetlere sürüklemek anlamsız olacaktır. Standard kendi başına tüm eksiklikleri söylemeyeceği gibi iyi bir analiz ile uygun Kalite Yönetim Sistemi için gerekliliklerin kurulma aşamaları belirlenmelidir.

4.  Planlama

Mevcut durum analizi yapılıp eksiklikler tespit edildikten sonra iş paylaşımı yapılarak eksikliklerin tamamlanması için süreler belirlenerek buna uygun iş planı yapılması gerekmektedir. Plansız yapılan her iş tamamlanması gereken zamanını aşarak anlamsız vakit kayıplarına neden olacaktır. ISO 9001 kalite yönetim sistemi kurulma aşaması sistematik olarak yazılı bir plana uyularak kurulmaz ise eksiklikler sistemde kendini gösterecek ve ekstra zaman kaybına neden olacaktır.

5. Uygulama ve Kontrol Etme

Oluşturulan plan doğrultusunda gerekli işlemlerin tamamlanmasından sonra ISO 9001 kalite yönetim sisteminin uygulama kısmının testine geçilmelidir. Bu test aşamasında eksiklikler bulunup kapatmaları yapılmalıdır. Gereken yerlerde birbirini olumsuz etkileyen proseslerin birbirleriyle olan etkileşimleri tekrardan analiz edilip düzeltmeleri yapılmalıdır. Bu süreçte en önemli şey çalışanların katılımıdır. Çalışanların katılımı olmazsa eksikliklerin görülmesi çok zorlaşacaktır çünkü çalışanlar kuruluştaki sistemi en iyi bilen ve artık bunu yaşamlarının bir parçası haline getirmiş kişilerdir. Tek bir kişi ile geliştirilen sistem faydasız ve gereksiz zaman kaybından başka bir şey değildir.

ISO 9001 Kalite El Kitabı

ISO 9001 Kalite El Kitabı

ISO 9001 Belgelendirme Kuruluşu Seçimi

ISO 9001 sistem kurulumu aşamalarını dilimiz döndüğünce anlatmaya çalıştık. Asıl önemli olan mevcut sistemimizi tarafsız bir belgelendirme kuruluşu tarafından belgelendirmektir. Kurmuş olduğunuz kalite yönetim sistemini belgelendirme ve bunu müşteri ve tedarikçilerinize gururla bildirmek her işletme yönetiminin ve çalışanlarının hakkıdır. Peki ISO 9001 denetimi için belgelendirme kuruluşu nasıl seçilmelidir ve belgemizin akreditasyonu hangi ülkeden olsa bizim için daha faydalıdır bunu bir düşünelim.

Aslına bakılırsa ISO 9001 belgesi Türkiye onaylı ya da yurtdışı onaylı olması hiçbir şey fark ettirmeyecektir. Çünkü ISO 9001 standardı başlı başına tüm dünyada kabul görmüş Kalite Yönetim Sistemi standardıdır ve standard haline getiren kişi bir İngiliz’dir.  Standardın istemiş olduğu gereklilikler uluslararası kabul görmüş her kuruluşta olmazsa olmazlardan oluşmaktadır. Denetim soruları ve denetimde istenecek her şey bu denetimi yapan kuruluşun akreditasyonu ne olursa olsun aynıdır.

Akreditasyon kısmına da takılmak da yanlıştır aslında. İlla bir ISO 9001 belgesi akredite belge olmak zorunda da değildir. Kuruluşa bunlar belgelendirme kuruluşu tarafından anlatılmalı ve gerekli bilgilendirme dahilinde denetim aşaması için planlama kısmına geçilmelidir.

ISO 9001 Denetimine Gelen Denetçi Hakkında

ISO 9001 denetimi için başvurduğunuz denetim kuruluşu firmaların kapsamlarına göre denetçi ataması yapmaktadırlar. Kuruluşunuza gelen denetçi denetim için sizin firmanıza atanmışsa zaten sizin sektörünüz hakkında yeterli donanıma sahiptir ve o sektörde denetim yapma yetkisini kazanmıştır. Denetçinin o sektörde atanmamış olması durumunda ve belgelendirme kuruluşunun sizin sektörünüze atayacağı bir denetçi olmadığı durumlarda baş denetçinin denetimi sürdürebilmesi için belgelendirme kuruluşu tarafından sektör deneyimi olan bir uzman atanır. Uzman denetim boyunca ince detaylar ve olmazsa olmazlar hakkında daha bilgili olduğundan baş denetçiyi yönlendirebilir.

Denetimin Değerlendirilmesi

ISO 9001

ISO 9001

ISO 9001 denetimi sonucunda denetime atanan baş denetçi başkanlığında ve üst yönetimin de katılmakta zorunlu kılındığı bir kapanış toplantısı düzenlenir. Denetçi burada denetim hakkında üst yönetime ve toplantıya katılım sağlayan çalışanlara denetim sonucundaki bulgularını, beğendiği kısımları ve de uygunsuzlukları toplantı tutanağında yazılı hale getirerek açıklar. Bu uygunsuzlukların majör (büyük) ya da minör (küçük) uygunsuzluklar olup olmadığı hakkında bilgilendirme yapar. Uygunsuzluklar için DÖF (Düzeltici/Önleyici Faaliyet) formu açarak bu uygunsuzlukların kapatılması için maksimum zamanı bildirerek denetim toplantısını bitirir. Denetim raporunun bir örneği kuruluşa, aslı ise belgelendirme kuruluşuna verilir.

ISO 9001 Belgelendirme

Denetim sonucunda çıkan uygunsuzluklar firma tarafından kapatılarak, kapatmalar kanıtlarıyla birlikte döf formuna ek olarak belgelendirme kuruluşuna gönderilir. Belgelendirme kuruluşu kapatmaların uygunluğunu değerlendirip herhangi bir sorun olmadığını tespit ettikten sonra kendi içindeki prosesler sonucunda belgelendirmeyi yayınlar ve bunu kuruluşa bir sertifika hazırlayarak bildirir. ISO 9001 belgesi bir sonraki seneki gözetim denetimine kadar firmaya bir nevi kiralanmış olur. Kuruluş gözetim denetimine kadar ISO 9001 kalite yönetim sistemini sürekli geliştirmeli ve sistemi aktif halde tutmalıdır. Aksi takdirde bir sonraki sene yapılacak olan ISO 9001 gözetim denetiminde belgesinin geçerliliğini kaybedebilir.

Bu yazı izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden başka yerde yayınlanamaz: ISO 9001 belgelendirme

22 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN