+90 545 657 41 88

Sosyal Medyada Biz}

ISO 9001 Belgelendirme Aşamaları

ISO 9001 Belgelendirme Aşamaları

ISO 9001 Belgelendirme Aşamaları

ISO 9001 kalite yönetim sistemine uygun olarak bir yönetim sistemi kurmak için kuruluşlar konusunda uzman danışmanlık kuruluşlarıyla çalışmayı tercih etmektedirler. ISO 9001 danışmanlık kuruluşları ilk olarak kuruluşun mevcut sistemini analiz etmeli, eksiklikleri belirlenmeli, bu eksiklikleri kuruluşla birlikte çalışarak kapatmalı ve kuruluş yapısına uygun bir dokümantasyon yapısı oluşturmalıdırlar. Oluşturulan dokümantasyon yapısı eğitimlerle desteklenmeli, yine eksiklikler analiz edilmeli ve kapatmaları sağlanmalıdır. Sistem kuruluş tarafından işler hale getirilip, işleyiş içerisinde iç tetkikler, yönetimin gözden geçirilmesi toplantıları gibi önemli adımlar da tamamladıktan sonra bu sistemi bir belgeyle taçlandırmak için belirli aşamalardan geçmeleri gerekmektedirler. ISO 9001 belgelendirme aşamalarını 7 maddede toplayacak olursak, sistemlerini oturtup belgelendirme adımına geçmek isteyen kuruluşların sırasıyla aşağıdaki yolları izlemeleri gerekmektedir.

ISO 9001 belgelendirme aşamaları

ISO 9001 belgelendirme aşamaları

1.) Firma Bilgi Formu

ISO 9001 belge başvurusu yapacak kuruluş yöneticisi ya da temsilcisi tarafından firma faaliyetleri, çalışan sayısı, işletme prosesleri gibi bilgilerin yer aldığı “Başvuru Formu” nun doldurularak Kaizen’e gönderilmesi.

2.) Fiyat Teklifi

“Başvuru Formu” esas alınarak hazırlanan ISO 9001 fiyat teklifinin kuruluşa gönderilmesi.

3.) Belgelendirme İçin Başvuru

“Teklif” in kabulünü takiben, kuruluş yönetici ya da temsilcisi tarafından ISO 9001 Kalite El Kitabı ve Prosedürlerle ile birlikte Kaizen’e gönderilmesi.

4.) Birinci Aşama Denetimi

ISO 9001 Belgelendirmeye esas standartta yer alan tüm hususların birinci ya da ikinci seviye dokümanlar içinde yer aldığının tespit edilmesidir. ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi dokümantasyonun ilgili standart gereksinimlerine uygunluğunun incelenerek varsa uygunsuzluklar için yazılı rapor hazırlanması.

5.) İkinci Aşama Denetimi

Kuruluş Kalite Yönetim Sisteminin ISO 9001:2008 standardının, ilgili yasaların gereklerine ve kuruluş kalite politikasına uygun olarak kurulmuş ve doğru ve etkin bir şekilde uygulanmakta olduğunun (uygunluğunun) belirlenmesi amacı ile kuruluşta gerçekleştirilen belgelendirmeye esas denetim faaliyetinin gerçekleştirilmesi.

6.) Belgelendirme

ISO 9001 belgelendirme denetiminde tespit edilen düzeltici faaliyetlerin bir kanıtının Kaizen’ e gönderilmesinden sonra ISO 9001 belgesinin “Kaizen” tarafından onaylanarak yayınlanması.

7.) Gözetim Denetimleri

Yılda 1 kez olmak üzere belgelendirilen ISO 9001 Kalite Yönetim Sisteminin sürekli gelişimini takip etmek amacıyla ISO 9001 gözetim denetimlerinin yapılması.

Bu aşamaları tamamlayan kuruluşlar bir yıl sonraki denetime kadar belgelendirme sürecini tamamlamış olacaklardır.

Bu yazı izin alınmadan başka yerde yayınlanamaz; ISO 9001 belgelendirme

24 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN