+90 216 442 98 56

Sosyal Medyada Biz}

ISO 9001 Belgesi Kalite Yönetim Sistemi

ISO 9001 Belgesi Kalite Yönetim Sistemi

Günümüzde kuruluşlar kurumsallıklarını ISO 9001 Belgesi ile beyan etmektedirler.

Biliyorsunuz ki ISO 9001 belgesi için ilk olarak ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemin kurulması ve uygulanması gerekmektedir. Bunun akabinde ISO 9001 Belgesi almak için akredite bir sertifikasyon kuruluşunun denetiminden başarı ile geçmek gereklidir. ISO 9001 Belgesi almak için ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Standardı gereklilikleri sağlanmalıdır. ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Standardı; Kuruluşların yürürlükteki mevzuat ve müşteri şartlarını karşılayan ürünü düzenli bir şekilde sağlama yeteneğinin gösterilmesi ve sistemin sürekli iyileştirilerek müşteri memnuniyetinin artırılmasına ilişkin kalite yönetim sistemi şartlarını belirler.

ISO 9001 Belgesi almak isteyen kuruluşlar her yedi senede bir yeni revizyonu çıkan ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Standardının gerekliliklerini sağlamalıdırlar. Standardın son versiyonu olan ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi standardı yayınlandı.  Kuruluşlar artık iso 9001 belgesi almak için toplam 10 maddeden oluşmakta olan ve yazılıp yayınlanma amacı dünyada iş geliştirme ve müşteri memnuniyeti adına minimum gereklilikleri belirlenmiş yeni versiyonun gerekliliklerini yerine getirmelidir. Sistem doğru anlaşılıp, doğru uygulandığı zaman kuruluşun iş hayatında düzgün ilerlemesi için gerekliliklerde sağlanmış olacaktır.

ISO 9001 Belgelendirme

ISO 9001 belgelendirmeISO 9001 Belgesi kurumsallaşmanın, sürekli iyileştirmenin ve müşteri memnuniyetinin sağlandığının beyanıdır. ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Standardı Uluslararası Standartlar Organizasyonu (ISO) tarafından yayınlanmış ISO 9000 Standartları serisinden olup, yayımlandığı 1987 tarihinden günümüze çok fazla ilgi gören ve uygulama alanı bulan uluslararası bir standart haline gelmiştir ve dünyaca kabul görmektedir. ISO 9001 belgelendirme kurumsallaşmak isteyen kuruluşların olmazsa olmazlarından biridir.

ISO 9001 Standardına Uygun Bir Yönetim Sistemi Kurmak İçin İzlenmesi Gereken Yollar

Standard hakkında hiçbir bilgiye sahip olmadan ISO 9001 belgelendirmenin sağlanması çok zordur. Kaliteli bir yönetim sistemine sahip olabilmek için konusunda uzman kişilerle çalışmak gerekmektedir. Kuruluşlar bunu bir külfet olarak görseler de, konu hakkında bilgi sahibi olunmadan, başka kuruluşların kurmuş oldukları sisteme ait dokümantasyon yapısını uydurmaya çalışmak sadece bir kandırmacadan ibarettir. Her kuruluşun kendisine özgü çalışma alışkanlıkları ve kendisine ait özgün prosesleri vardır. Bunun içindir ki kuruluşlar hem zaman hem de iş kaybına uğramamak için uzmanlarla çalışmalıdırlar. Çünkü uzmanlar işleri gereği birçok kuruluşla çalıştıkları için mutlaka sizlerin de sektörlerinde uygun hizmeti vereceklerdir.

ISO 9001 Standardına Uygun Yönetim Sistemi Kurmak Bir Zorunluluk mudur?

ISO 9001 belgesi

ISO 9001 belgesi

ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Standardı, gönüllük esasına dayanır, zorlayıcı değildir ve uyulması gereken asgari genel şartlar içerir. ISO Kalite Yönetim Sistemi Standardı, kuruluşlar tarafından doğru anlaşılıp, etkin bir sistem kurulup uygulandığında güçlü bir yönetim sisteminin varlığını temsil eder.

ISO 9001 Belgelendirme Kuruluşlara Ne Gibi Yararlar Sağlamaktadır?

Kurumsallaşmayı sağlayarak, tüm süreçlerini iyileştirerek, yasal mevzuat şartlarına, müşteri şartlarına ve kendi belirlemiş olduğu kuruluş şartlarına uyum sağlayarak, sürekli iyileşen kuruluşlar bu yolculuklarının sonunda pazarda da hak etmiş oldukları yere muhakkak geleceklerdir. Kalite Yönetim Sisteminin kurulması ve ISO 9001 belgelendirmenin sağlanması, kalitede mükemmelliği sağlayarak pazarda öne çıkma yolculuğunun sadece başlangıcıdır.

ISO 9001:2015  Kalite Yönetim Sistemi Standardında ne gibi yenilikler mevcut?

ISO 9001 belgesi alan kuruluşlar her yeni sürümde değişikliklerin kendilerini nasıl etkileyeceğini düşünürler. Standartların değişmesi yeni iyileştirmelere yelken açmaktan ibarettir. ISO 9001 belgesi alan kuruluşlar yeni revizyonun getirmiş olduğu değişimleri 2018 yılına kadar sağlamak zorundadırlar. ISO 9001 belgesi almak veya mevcut ISO 9001 belgenizin devamlılığını yeni revizyona uygun olarak sürdürmek için kuruluşumuz ile irtibata geçmeniz yeterli olacaktır. Kuruluşumuz standart hakkında bilgilendirmeleri müşterilerine uzman denetmenleri ile birebir yapmakta olup özel eğitim programları ile sürekli iyileştirmede müşterilerinin vazgeçilmezi olmaya devam etmektedir.

Etkin ve kalite hizmetin adresi olan Kaizen Sertifikasyon Limited Şirketi ISO 9001 belgesi için gerek yerli gerekse uluslararası akreditasyon kuruluşları ile çalışmaktadır.

 

ISO 9001 hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçin.

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN