+90 545 657 41 88

Sosyal Medyada Biz}

ISO 9001 Belgesi

ISO 9001 Belgesi

ISO 9001 Belgesi

ISO 9001

ISO 9001

ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Standardının bir üretim standardı olmadığını, bir yönetim sistemi standardı olduğunu değişik makalelerde anlatmıştık. Bu sebepten ISO 9001 belgesini çok farklı iş sektörlerinde görebiliriz. ISO 9001 belgesini üretim, hizmet, sağlık, kamu kurumları kısacası iştigal konusu ne olursa olsun tüm kuruluşlar alabilirler.

   Günümüzde her ne kadar özellikle son zamanlarda Kamu İhale Kanunu kapsamından çıkartılmış olsa bile ISO 9001 Belgesi ihale ile alım yapan kurumların olmazsa olmaz şartları arasındadır. Bu yüzden birçok firma halen ISO 9001 Belgesi almaya devam etmektedirler.

   Aslında ISO 9001 belgesi alan kuruluşlar müşterilerine  “Güveninize Talibim” demektedirler. Güven müşterilerin olmazsa olmaz prensipleri arasındadır. Bu durumda ISO 9001 Belgesi düzenleyen belgelendirme kuruluşlarına da büyük sorumluluklar düşmektedir. ISO 9001 belgesi alan kuruluşların belgelendirme kuruluşunun piyasa imajına dikkat etmeleri gerekmektedir. Aksi takdirde alınan belge müşterilerinde olumsuz algılamalara sebep olabilecektir.

   Ülkemizde yerli akreditasyon kuruluşundan onaylı ISO 9001 sertifikası düzenleyen belgelendirme kuruluşları olduğu gibi yurtdışı akreditasyon kuruluşlarından onaylı belgelendirme kuruluşları da sertifika düzenleyebilmektedirler. Aslında ISO 9001 belgesi gönüllülük esasına dayanan, hiçbir mekanizmanın zorlaması veya dayatması ile alınan bir belge değildir. Önemli olan ISO 9001 sertifikasına sahip olmak değil, ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemini etkin olarak uygulamaktır. Sistem etkin olarak uygulanmadıktan sonra akreditasyon izlenebilirliği nereye dayanırsa dayansın belge kuruluşların duvarlarında asılı bir resimden öteye gitmeyecektir.

   Piyasa şartları incelendiğinde kuruluşların öncelikle belgelerin maliyetlerine önem verdiği görülmektedir. Dolayısı ile ISO 9001 belgesi fiyatı aşağıda tutan belgelendirme kuruluşlarının daha çok ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi belgesi düzenledikleri izlenmektedir. Her ne kadar belgelendirme ücretleri belirleyici unsur olarak ortaya çıksa bile müşteri kuruluşların yukarıda anlattığımız gibi belgelendirme kuruluşunun piyasa imajına, sürekli hizmet alabilmesine, denetimlerin kuruluşa iyileştirme sağlamasına dikkat etmelerini önermekteyiz.

   Hizmette devamlılık, düzgün piyasa imajı, sürekli iyileştirme felsefesi belgelendirme kuruluşlarının da ana düsturları haline gelmelidir.

   Kaizen Sertifikasyon, sürekli iyileştirmeyi hedef edinen, denetleyen değil değerlendiren kuruluş olma vizyonuna sahip, piyasada düzenlediği ISO 9001 belgesi ve diğer belgeler ile haklı yer edinen bir belgelendirme kuruluşudur.

   Sadece yayınladığımız makaleleri okuyarak bile sisteminizi kurabilir, etkin olarak uygulayabilir ve belgeyi alabilirsiniz. Kaizen Sertifikasyon ISO 9001 ve diğer belgeleri almanızda sizlerin çözüm ortağı olmaya devam edecektir.

ISO 9001 belgesi üzerinde;

  • Alınan belgenin/sertifikanın standard tanımlaması (ISO 9001),
  • Belgeyi alan kuruluşun resmi ünvanı,
  • Belgeyi alan kuruluşun resmi adresi,
  • Belgeyi alan kuruluşun belge almaya hak kazandığı faaliyet konusu (kapsamı),
  • ISO 9001 belgesinin geçerliliğini belirten; yayın, ara denetim ve geçerlilik bitiş tarihleri,
  • ISO 9001 sertifikasını veren belgelendirme kuruluşlarının onayını belirten imza ya da sticker,
  • ISO 9001 belgesinin (sertifikanın) geçerlilik takibi için gerekli belge numarası,
  • ISO 9001 belgesi akreditasyonlu belge ise; Akreditasyon kuruluşu (Türkak, Jas-Anz, Ukas, vd.) logosu.

Örnek ISO 9001 Belgesi

ISO 9001 belgesi

ISO 9001 Belgesi

Bu yazı izin alınmadan başka yerde yayınlanamaz; ISO 9001 belgesi

22 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN