+90 545 657 41 88

Sosyal Medyada Biz}

ISO 9001 – ISO 14001 – OHSAS 18001 Entegre Yönetim Sistemi

ISO 9001 – ISO 14001 – OHSAS 18001 Entegre Yönetim Sistemi
ISO 9001

ISO 9001

Günümüzde sadece müşteri beklentilerine odaklamış, insan, hayvan ve çevre sağlığını tehdit etmekte olduğunun farkına varamamış birçok kuruluş faaliyetlerini yürütmektedir. Bu kuruluşlar sadece kalite ve ucuzluğun peşine düşmüş kuruluşlardır.

Bu olumsuz gidişattan rahatsız olan Avrupa Birliği, çevre politikasını geliştirerek bu konuda çalışmalar yapmakta olup, aynı kalitede ürünleri çevreye etkisinin olmadığı koşullarda yapan kuruluşlarla çalışmanın gayreti içerisinde bulunmaktadır. Bu gayret kuruluşların rekabetlerinin bu yöne kaymasına da neden olmuştur.

Ürünün nasıl olması gerektiğinin kararını tamamen kendi şekillendiren müşterilerin bilinçlenmesi ve bu bilinçle tüketim yapması üreticileri de çevreye duyarlı ürünler yapmaya daha hızlı itecektir. Bu konuda kendilerini geliştirmiş tüketicilerin şu andaki sayısı hiç de küçümsenecek kadar az değildir. Bu durumun farkına varan büyük şirketler çalışmalarını bu yöne çoktan kaydırmışlardır.

Tüketicilerin bu standartları istemesindeki tek neden kendi sağlıklarını ve çevre sağlığını düşünmeleridir fakat kuruluşların çoğu sadece ticaret hayatlarını sürdürmek için bu duruma adapte olmaya kendilerini zorlamaktadırlar. Bu gibi kuruluşlar için de ISO standartlarının en bilinenlerinden olan ISO 14001 ve OHSAS 18001 oluşturulmuş ve geliştirilmektedir. Bu standartlar işletmeler için bir nevi kılavuz gemi rolü üstlenmişlerdir.

Bünyelerinde ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemini kurmuş kuruluşlar bu sistemin üzerine bir de ISO 14001 ve OHSAS 18001 yönetim sistemlerini eklediklerinde ortaya karışık bir dokümantasyon yapısı çıkmakta ve işlerin aksamasına neden olmaktadır. Bu karışıklık dolu yönetim sisteminden kurtulmanın en kolay yolu bütün işlemleri en baştan entegre olarak yapmaktan geçmektedir.

iso 14001

ISO 14001

Entegre bir yönetim sistemi kuruluşun hem çevre hem iş sağlığı hem de yönetim sistemine verdiği önemin değerini perçimleyecek olup aynı anda da karışık bir dokümantasyon yapısından kurtulmasını sağlayacaktır.

Hatırı sayılır sayıda işletme ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemini uygulamakta olup ürün ya da hizmetlerinin müşteri beklentileri doğrultusunda sağlayıp bunu bir adım daha taşıyarak beklentilerinin ötesine taşımayı hedeflemişlerdir. Hedeflenen amaç müşteri memnuniyetinin ulaşılabilir en iyi seviyelerde olmasıdır. Genellikle ürün veya hizmet sağlama koşulları düşünüldüğünde tamamen işletmenin yıllarca ayakta kalmasına yönelik, çevresel etkenlerin göz ününde bulundurulmadığı uygunsuz bir işletme anlayışı ile karşılaşmaktayız. Bazı işletme yöneticileri tarafından engel olarak düşünülen Yönetim Sistemleri kuruluşa özgün olarak kurulduklarında tam tersi iş yükünü hafifleten bir sistem halini almaktadırlar. Yönetim Sistemlerinin değeri işte bu özgün çalışma sonucu sistemlerini kuran işletme sahipleri tarafından daha anlaşılır hale gelmiştir ve bu anlamda rekabet düzeyi de artmıştır. Çevre ve çalışan odaklı yönetim anlayışı benimsenmeye başlamıştır.

ISO 9001 – ISO 14001 ve OHSAS 18001 Hakkında

OHSAS 18001

OHSAS 18001

Günümüz dünyasında teknolojik gelişmelerle birlikte iletişi ve enformasyon alanında büyük gelişmeler toplumlar arası rekabetin kızışmasına ve büyük bir ekonomik yarışın başlamasına da neden olmuştur. Yeni dünya düzeninde rakiplerden sıyrılıp ayakta kalabilmek ancak müşteri beklentilerinin karşılayabilecek düzeyde hizmet ya da mal sağlamakla mümkün olur hale gelmiştir bunun da tek açıklaması tekelciliğin bitmiş olmasıdır. Müşterilerin tatmin olması ancak ürün ya da hizmetin tasarımından itibaren başlayarak satış ve pazarlama hizmetlerini kapsayan Kalite Yönetim Sistemlerinin uygulanması ile sağlanır hale gelmiştir. Tüm dünyada kabul görmüş kalite yönetim sistemi standardının adı da ISO 9001’dir. 1987 yılından itibaren yayınlanmakta ve sürekli geliştirilmekte olan ISO 9001 standardı ISO adlı kurum tarafından revize edilip yayınlanmaktadır. ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi etkili bir kalite yönetim sisteminin nasıl kurulup, dokümante edileceğinin ve sistemin sürdürüleceğinin kapsamlı bir rehberidir.

Geçen her günle beraber azalan dünya kaynaklarımız sonsuz olmadığı için, işletmelerin faaliyetleri sonucunda çevresel etkileri yerel be bölgesel olarak kalmayıp global bir çerçevede düşünülür hale gelmiştir ve bu tüm danyada kabul edilmiştir. Bilinçli çevrecilik odaklı işletme anlayışı zorlama ile yaptırılmamalı, piyasa kuvvetleri tarafından koordineli bir şekilde kontrol edilmelidir. Kurum ya da kuruluşların global pazardaki saygınlık düzeyi dünya ve insan hayatına verdiği değer ile ölçülmeye başlanmıştır. Tüketiciler hizmet ya da ürün aldığı kuruluşlardan istek ve beklentilerinin en üst düzeyde tutulmasını beklerken aynı zamanda da çevreye ve insan hayatına da önem göstermelerini beklemekte ve bunu da sorgulamaktadırlar. Bu beklentiler doğrultusunda işletmeler çevre ile olan etkileşimlerini kontrol altında tutabilecekleri standartlara ihtiyaç duyar hale getirilmişlerdir. Diğer bir yandan da asıl sorun çevresel etkilerin dışında çalışanların da emniyetli bir şekilde sağlıklı ortamlarda çalışabilmesidir. Kuruluşların daha iyi ortamlarda rekabet edebilmesi için çalışanlarının iş güvenliği konusunda faaliyetler yürütmesi gerekmektedir. Bu ihtiyaçlara karşılık olarak da ISO 9001 gibi tüm dünyada kabul görmüş diğer iki standart ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi ve OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemidir.

Bu yazı izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden başka yerde yayınlanamaz: ISO 9001

20 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN