+90 545 657 41 88

Sosyal Medyada Biz}

ISO 9001 Kalite El Kitabı

ISO 9001 Kalite El Kitabı
ISO 9001 Kalite El Kitabı

ISO 9001 Kalite El Kitabı

ISO 9001 Kalite El Kitabı firmaların var olan ve olması muhtemel müşterileri için kalite vitrini olma özelliğini taşımaktadır. ISO 9001 Kalite El Kitaplarında kuruluşlar mevcut kalite yönetim sistemlerinin tanımlamasını yapmaktadırlar.

ISO 9001 kalite el kitabının ilk amacı kalite yönetim sisteminin uygulanıp sürekli gelişmesi için kılavuz olmaktır. Yönetim sistemi ile alakalı diğer faaliyetler prosedür, talimat ve diğer dokümanlarda detaylı olarak anlatılmaktadır. Bu da demek oluyor ki ISO 9001 kalite el kitabı ürün ya da hizmet kalitesinin etkileyecek bütün departmanların yaptıkları işleri ISO 9001 standardına uygun olarak tanımladığı bir kılavuzdur.

ISO 9001 denetimlerinde Kalite El Kitabı olmazsa olmazlardandır. ISO 9001 belgelendirme denetiminin ilk adımı kalite el kitabının gözden geçirilmesi olarak tanımlanmaktadır. Bir ISO 9001 belgelendirme denetiminde baş denetçi ISO 9001 kalite el kitabının yeterli olmadığının kanaatini verir ise aşama 2 denetimine gün vermeyecek yani belgelendirme yapılmayacaktır.

ISO 9001 Kalite yönetim sistemini bir ağaç olarak düşünür isek ISO 9001 kalite el kitabı bu ağacın gövdesidir. İçeriğin detaylı anlatımı kalite el kitabından yapılan atıfla ilgili dokümanın içinde barındırılır. Zaten ISO 9001 sistemi danışmanlık aşamasında kurulurken ilk önce sistemin bel kemiği olarak adlandırdığımız kalite el kitabı hazırlanır. Yönetim sisteminin yapısını ISO 9001 kalite el kitabı tanımlar. Diğer dokümanlardan prosedürler, talimatlar, prosesler ve diğerleri işin ne olduğunu, kim tarafından, nerede, nasıl ve neden yapılacağı gibi daha da özetlemek gerekirse 5n+1k sorularının cevabı niteliğindedirler.

Bir ISO 9001 kalite el kitabında firmanın kapsamı, proses etkileşimi, prosedürlere atıf, kapsam dışı tutulan standart maddeleri olmalıdır. Kapsam dışı tutulan maddelerin de neden kapsam dışı tutuldukları açıklanmalıdır.  ISO 9001 kalite el kitabı bir kalıba bağlandırılmamıştır. İsteyen istediği gibi kalite el kitabını şekillendirebilir. ISO 9001 standardının istemiş olduğu asgari koşullar sağlandıktan sonra kuruluşlar kendi kalite el kitaplarını istedikleri gibi doldurabilirler.  Bir diğer olmazsa olmazlardan biri olan kuruluş politikası da ISO 9001 kalite el kitabında tanımlanmalıdır.

ISO 9001 Sistem Kurulumu

ISO 9001 Sistem Kurulumu

ISO 9001 kalite el kitabı yazmakta zorlanıyor iseniz, ISO 9001 standardını okumaya başlayın ve cümleleri birer soruymuş gibi kendinize sorun. Kuruluş şunun tanımlamasını yapmalıdır gibi bir cümleyle karşılaştığımızı varsayarak “kuruluşumuzda şu şu şekilde yapılmaktadır” gibi bir cevap eğer tatmin edici ise yeterli olacaktır. Bunun üzerine tanımladığınız iş ya da dokümanla alakalı atıfı ilgili dokümana da yaparsanız mükemmel bir kalite el kitabı elde etmiş olacaksınız.

Örnek kalite el kitabını da daha sonraki yazılarımızda vereceğiz. ISO 9001 kalite yönetim sistemini güzel bir şekilde kurmak için lütfen ISO 9001 standardının son versiyonunu elinizde bulundurunuz. Webde arayıp bulduğunuz örnek ISO 9001 standartlarında eksiklikler ve yanlış çeviriler oldukça fazladır. Detaylı bilgi için bizleri arayınız.

Bu yazı izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden başka yerde yayınlanamaz: ISO 9001

20 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN