+90 545 657 41 88

Sosyal Medyada Biz}

ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi

ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi

ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi

ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi kuruluşların kendi iş yapılarına uygun olarak ISO 9001 standardını uygulamaları ile ortaya çıkan sistemin kendisindir. ISO 9001 standardı bildiğiniz üzere “kaliteli bir yönetim sistemi nasıl olur?” sorusuna cevaben yazılmış bir standarttır. Kurumsal yapıya geçmek isteyen ya da kurumsal bir yapı temeli nasıl oluşturulur’un cevabını arayan işletmecilere bu standard olması gereken minimum gereklilikleri belirtmektedir. ISO 9001 kalite yönetim sisteminin temel amaçlarından biri olan sürekli iyileştirme ile kuruluş kurmuş olduğu ISO 9001 kalite yönetim sistemini benimser ve kendi yapısına uygun olarak şekil verebilmektedir. ISO 9001 kalite yönetim sistemi kuruluşlara zorluk çıkarmak için değil, işleri kolaylaştırmak için kurulmalıdır. Kuruluşa uygun olmayan ISO 9001 kalite yönetim sistemi her zaman zorluk çıkartmakta ve kuruluşu ISO 9001 standardından uzaklaştırmaktadır.

Kuruluşlar ister üretim isterse hizmet sektöründe olsun, kar amacı gütsün veya gütmesin günümüzde ISO 9001 Kalite Yönetim Sisteminin kurulması günümüzde zorunluluk haline gelmiştir. Kalite Yönetim Sistemini kuran kuruluşların artan performansları gerçekten de ihmal edilemeyecek boyutlara ulaşmıştır. Şu var ki ISO 9001 Kalite Yönetim Sisteminin kuruluş içinde değişimler ve yenilikler getireceği ve bu yenilenmenin kısa sürede gerçekleştirilemeyeceğinin bilincinde olunmalıdır.

ISO 9001 kalite yönetim sistemi

ISO 9001 kalite yönetim sistemi

ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi aslında hedeflenen toplam kalite ve mükemmellik yolculuğunun ilk basamağıdır. Mükemmele ulaşmak hiçbir zaman gerçekleşmeyeceği her zaman sürekli iyileşmenin devam edeceği düşünüldüğünde işletmenin bu yolculuğu işletme yaşadıkça devam edecektir. Bu değişim ve yenilenme yolcuğu kuruluşun üst yönetiminden başlarsa kuruluşun mükemmellik hedefine ulaşması daha da mümkün olabilecektir. ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemini gerçek anlamda kurarak uygulamak isteyen kuruluşlar en az 3 yıllık bir yenilenme ve sürekli iyileştirme planı hazırlayarak mükemmellik yolculuğuna çıkmalıdırlar.

Günümüzde kuruluşlar sadece ürünlerini ve ürün sunum hizmetlerini geliştirerek rakiplerinden farklılık yaratarak öne çıkamazlar. Bir kuruluşun rekabet avantajı yakalayıp bunu koruyabilmesi için çalışma ve iş yapış yöntemlerini geliştirmesi, farklılaştırması ve yenilemesi gerekir. Hiçbir kurum mevcut durumunu analiz etmeden değişime, yenilenmeye gidemezler. ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi işte bu mevcut durumun görülmesi ve iyileştirilmesi gerekli olan alanların tespit edilmesi için de bir basamaktır.

Bu yazı izin alınmadan başka yerde yayınlanamaz; ISO 9001 kalite yönetim sistemi

22 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN