+90 545 657 41 88

Sosyal Medyada Biz}

ISO 9001 Belgesi Maliyet ve Fayda İncelemesi

ISO 9001 Belgesi Maliyet ve Fayda İncelemesi

ISO 9001 fayda maliyet   ISO 9001:2008 kalite yönetim sistemi standardının firma yöneticileri tarafından yönetim sistemlerinin kurulmasında tercih edilmesinin nedenlerini sıralayacağız. En önemlisi de maliyet ve fayda bakımından hangisi ağır basıyor bunu inceleyeceğiz.

ISO 9001 belgesi almış kuruluşlar genellikle sistemlerinin denetlenmesi ve başarıyla bu denetimlerden geçmesi sonucu sertifikalarına kavuşmuşlardır. Sertifika elde etme başarısını gösterebilmek için peki sırasıyla neler yapmak gereklidir, ilk olarak bunu bir açıklayalım.

Firmanız ISO 9001 Belgelendirme Sürecine Hazır mı?

Aslında “firmanız ISO 9001 belgelendirme sürecine hazır mı?” sorusundan ziyade “siz belgelendirme sürecine hazır mısınız?” demek daha doğru olacaktır.

Atalarımızın da dediği gibi zorla güzellik olmaz ya da güzel olduğu sanılır. İlk olarak bu süreç üst yönetimin desteği ile birlikte bütün çalışanları bu yapının oluşturulmasına teşvik edebilmesi gerekmektedir. Çalışanlara bu sistemin bir zorunluluk değil, gelecek için bir yatırım olduğunu ve buna bağlı olarak da çalışmalara katılmaları için motive etmeleri gerekmektedir. Çünkü firmayı en iyi tanıyanlar, o firmada günlerini, aylarını hatta yıllarını emek harcayarak geçiren çalışanlardır. İş paylaşımı ve birlikte bir amaç için toplu hareket etmek, firmadaki motivasyonu arttıracağı gibi firmanın daha çok sahiplenilmesinde fayda sağlayacaktır.

Sisteminizi Kendiniz mi yoksa Danışman Kuruluşa mı Kurdurmalısınız?

Danışmanlar tahmin de edileceği üzere sistem kurulumunu bir meslek haline getirmiş kişilerdir. Belli başlı sektörlerle haşır neşir olmuş, o sektörlerde yeterli bilgi birikimine sahip danışman bulmak kolaydır. Danışmanlar sistemi bilen ve neyin, nerede, nasıl olması konusunda bilgi birikimine sahip kişilerdir. Fakat farklı sektörler yani çok duyulmamış sektörler üzerine çalışmış yetenekli ve bilgi birikimine sahip danışmanlar bulmak zordur. Bunun için de danışman seçimini yapmak referanslarının incelenmesinden geçmelidir. Danışman kuruluşlar sizlerin sistem kurulumunda kat edeceğiniz yolda zaman kazandırırlar. Sisteminizi tek başlarına ise asla kurmazlar. Bunun nedeni de firmada hali hazırda bir sistemin zaten var olduğudur. Alışılmış yapının bozulması firmadaki işleri yavaşlatır ve sistemin bir engel olarak görülmesini sağlar.

Üst yönetim burada devreye girerek çalışanlar ile birlikte iş gurupları oluşturmalı ve gereken bilginin en doğru şekilde ve en kısa zamanda danışmanlara iletilmesini sağlamalıdır. Danışmanlık kuruluşu ile birlikte kurulan sistem hem hızlı hem de doğru işler hale çok kısa sürede gelecektir. Maliyet olarak da bir değeri olsa da kazanılan zaman kuruluşlar için çok daha değerli olacaktır. Ayrıca alınacak eğitimler ile birlikte tüm personel ISO 9001 kalite yönetim sistemine yabancılık çekmeyecektir.

İç Tetkik ve Yönetimin Gözden Geçirilmesi

Sistem kurulduktan sonra en az 6 ay işlemelidir ve bir aksama, bir yanlışlık varsa düzeltilip geliştirilmelidir. Alınan eğitimler arasında belirli kişilerin alacağı iç tetkikçi eğitimi ile birlikte belirlenen denetçi çalışanlar firmanın kendi içinde denetlemesini yaparak eksikliklerin görülmesini ve bu eksikliklerin kapatılmasını sağlamalıdırlar. Üst yönetim yılda en az bir kere olarak belirleyeceği YGG (Yönetimin Gözden Geçirilmesi) toplantıları ile birlikte geçmiş yılların analizlerini yapmalı, gelecek yıllar için hedefler belirlemeli, kuruluş içinde eksiklikler varsa iç tetkik raporlarının da yardımıyla bu eksikliklerin giderilmesi için planlar yapmalıdır. Yazılı olarak ve reel verilere dayandırılan hedefler sayesinde kuruluş nereye yol alacağını bilmektedir ve bu da bir firma için hayati önem taşımaktadır. Yapılacak iç tetkik ve yönetimin gözden geçirilmesi toplantılarının ofis giderleri dışında hiçbir maliyeti yoktur ama getirisi çoktur.

Belgelendirme Kuruluşu Seçimidenetimm

Sistemin oturduğuna ve işler haldeki sistemlerinin ISO 9001 belgesi ile taçlandırılmasına karar veren kuruluş artık bir belgelendirme kuruluşu seçmelidir. Belgelendirme kuruluşu seçiminde yapılacak tek şey, belgelendirme kuruluşunun hangi ülke akreditasyonu ile belge sağladığını bilmek ve bunlar arasında bir seçim yapmaktan ibarettir. Kuruluş kapsamında belgelendirme denetimi gerçekleştirebilen her belgelendirme kuruluşu ile çalışılabilir. ISO 9001 belgesi uluslararası bir standandarda bağlı olarak verilen bir belge olduğu için verilen belgenin akreditasyonunun nereden olduğunun çok bir önemi de yoktur. Önemli olan denetimin yapılması ve eksik olan kısımlar var ise, bağımsız denetçiler tarafından bunların firma tarafından görülmesini sağlamaktır. Denetim sonucunda çok büyük olumsuzluklar yoksa belgelendirme gerçekleştirilir. Belgelendirmenin de bir maliyeti vardır fakat sertifikanın firmaya katacağı prestijin yanında çok da önemli değildir.

21 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN