+90 545 657 41 88

Sosyal Medyada Biz}

ISO 9001 Nedir

ISO 9001 Nedir

ISO 9001 Nedir

Uluslararası Standard Organizasyonu (International Organization For Standardization) tarafından yazılıp ve son halinin 2008 yılında yayınlandığı ISO 9001:2008 Kalite Yönetim Sistemi Satandardı müşteri memnuniyetini ön planda tutarak, müşterinin beklentisini ve gereksinimini karşılama hatta beklentilerin üzerine çıkma konusunda rehberlik eden, kurumsallık adına ilk adımların atılmasına olanak sağlayan uluslararası bir modeldir. ISO 9001 Standardını referans alarak kalite yönetim sistemi kuran kuruluşlar, ilk zamanlar oluşturulan dokümantasyon yapısına alışmakta güçlük çekse de, destekleyici eğitimler ve zamanın da yardımıyla sistemi daha iyi benimseyeceklerdir. ISO 9001:2008 Kalite Yönetim Sistemi kurulumunu kuruluşlar ister kendileri isterse de ISO 9001 Danışmanlığı yapan kurum ya da kişilerle çalışarak kurabilirler. Danışmanlık alınan kurumun daha önceki referanslarını istemek gerekse referans olarak sunulan kurumlardan danışmanlık hakkında bilgi almak daha sağlıklı karar vermenizi sağlayacaktır.

ISO 9001 Nedir

ISO 9001 Nedir

ISO 9001 Kalite Yönetim Sİstemi Standardı kurum ya da kuruluşlardan; proseslerini (iş akışllarını), prosedürlerini, talimatlarını, organizasyon yapısını ve gerekli formlarını yazılı hale getirmesini istemektedir. Yazılı hale gelen proses ve prosedürler sayesinde işe yeni başlayan arkadaşlarınız kurum yapısını daha hızlı anlayabilecek ve işlerine daha hızlı adapte olacaklardır. Örnek verecek olursak satınalma iş akışı yazılı olan bir kurumda satınalma sorumlusunun kurum içinde olmadığı zamanlarda ya da işten çıkması gibi bir durumda bu işi yapacak olan kişinin satınalma işlemini nasıl yapacağını öğrenmesi ve bunu uygulaması daha kolay olacaktır.

ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi;

ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi, kuruluşların büyüklüğüne, tipine bakılmaksızın sundukları ürün ve/veya hizmette yasal mevzuat şartlarına bağlı kalarak kuruluşun performansını ve müşteri memnuniyetini arttırmak üzere oluşturulur. Maksimum müşteri memnuniyetine ulaşmak için ISO 9001 kalite yönetim sistemi iyi yorumlanmalı ve gereklilikler kuruluşa özgün olarak olarak uygulanmaldır.

ıso 9001 Kalite Yönetim Sistemi, PUKO adı verilen PLANLA – UYGULA – KONTROL ET – ÖNLEM AL döngüsüne dayanmaktadır.

puko dongusuISO 9001 nedir hakkında daha fazla bilgiye diğer makalalerimizi okuyarak ulaşabilirsiniz.

Bu yazı izin alınmadan başka yerde yayınlanamaz; ISO 9001 nedir

27 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN