+90 545 657 41 88

Sosyal Medyada Biz}

ISO 9001 Sertifikası

ISO 9001 Sertifikası

ISO 9001 Sertifikası

ISO 9001 sertifikası almak için kuruluşlar ilk önce ISO 9001 standardına uygun olarak yönetim sistemlerinin kurmak zorundadırlar. Kurulacak olan kalite yönetim sistemini firma kendisi de kurabilir ya da bir danışmanlık firmasından hizmet alarak da kurabilir. Asıl önemli olan kurulacak olan Kalite Yönetim Sisteminin düzgün bir şekilde işler hale getirilmesidir. Peki ISO 9001 sertifikası almak yapılacak işlemler nelerdir inceleyelim.

İlk olarak firma ile görüşmeler yapılarak kuruluştaki mevcut işleyen sistem değerlendirmesi yapılır ve mevcut durum analizi gerçekleştirilir. Kuruluşun işleyişi hakkında bilgiler alınır, daha önce ISO 9001 ile alakalı hangi eğitimler alınmış, alınan eğitimler dahilinde mevcut sistemde yapılan çalışma var mı yok mu sorgulanır, varsa detaylı olarak incelenerek gözle görülür eksiklikler not alınarak sistem kurulum prosesi oluşturulur.

İlk ve en önemli eğitim olan ISO 9001 temel eğitimi kuruluşla ortak bir tarih karar alınarak katılabilecek tüm personel eğitime dahil edilir ve eğitim düzenlenir. Eğitim prosesine bağlı olarak eğitim değerlendirilmesi yapılır ve anlaşılmayan noktalar bir kez daha üzerinden geçilerek sistemin ne olduğu ve ne işe yarayacağı hakkındaki akıllardaki sorular ortadan kaldırılır.

ISO 9001 sertifikası

ISO 9001 sertifikası

Verilen ISO 9001 temel eğitiminin akabinde sistem kurulumuna geçilme işlemleri plana göre başlar. İlk olarak kuruluş tarafından ISO 9001 kalite yönetim sisteminin koordinasyonundan sorumlu Yönetim Temsilcisi ataması yapılır. Ardından kuruluşun organizasyon yapısı yazılı hale getirilerek kişilerin görev ve yetki tanımlamaları çıkarılır. Bu işleme Organizasyon El kitabının oluşturulması işlemi denmektedir. Organizasyon el kitabında isimler geçmez sadece sıfatlar tanımlıdır. Buna örnek olarak Genel Müdürün iş tanımı ve yetkilerinin neler olduğunun tanımı örneğini verebiliriz.

Yetki tanımlamalarının olduğu organizasyon el kitabının oluşturulması ve gerekli doğrulamalar yapılmasının ardından ISO 9001 dokümantasyon eğitimi düzenlenir ve sistemde kullanılacak olan dokümantasyonun nasıl hazırlanacağı, dokümanlar üzerinde olmazsa olmazların neler olduğu ve kullanımı hakkında detaylı bir eğitim verilir. Eğitim sonunda yine bir değerlendirme yapılarak anlaşılmayan noktaların üzerinden tekrar geçilerek anlaşılması sağlanır.

Dokümantasyon eğitiminin ardından sıra firmanın işleyişiyle alakalı temel dokümantasyon yapısının oluşturulmasına gelir. ISO 9001 sertifikası temel dokümantasyonu için ilk olarak kuruluş vizyon, misyon ve kalite politikası oluşturularak yazılı hale getirilir. Bu işlemden sonra işleyişle alakalı dokümantasyonun oluşturulması kısmına geçilir. İşleyişle alakalı en önemli dokümantasyonların başında prosesler gelir. Prosesler bir kuruluşun yaptığı işlerin sırasıyla nasıl yapıldığının tanımıdır. Kuruluşun daha önceden de yaptığı üretim, satın alma ve satış gibi prosesler kuruluş tarafından hazırlanır. Kalite ile alakalı olan YGG (Yönetimin Gözden Geçilmesi) gibi prosesler danışman kuruluş tarafından hazırlanır ve firmaya gerekli bilgilendirme yapılarak anlaşılması sağlanır. Prosesler oluşturulduktan sonra da birbirleriyle olan etkileşimleri belirlenir ve yazılı hale getirilir. Buna proses etkileşim şeması da diyebiliriz.

Proseslerden sonra prosedürler oluşturulur ve firmaya uygun hale getirilir. Prosedürlere örnek verecek olursak Dokümanların Kontrolü, Kayıtların Kontrolü, İç Tetkik, Düzeltici Faaliyet, Önleyici Faaliyet, Uygun olmayan Ürün/Hizmet kontrolü bunlara yeterli olacaktır.

Daha sonraki yazılarımızda ISO 9001 sertifikası alabilmek için gerekli sistem kurulumunun detaylarını ayrı ayrı ele alacağız.

ISO 9001 Sistem dokümantasyonun oluşturulması, işler hale getirilmesi, iç tetkik ve ygg’nin yapılmasının ardından belgelendirme şirketine başvurarak denetim için randevu talep edebilirsiniz. Denetim için belgelendirme kuruluşuna gönderilecek belgeler ilk başta firmanın var olduğuna dair kanıt niteliği taşıyan

  • Vergi Levhası
  • Ticaret Sicil Gazetesi Kaydı
  • İmza Sirküleri
  • Faaliyet Belgesi (Varsa)

Yeterli olacaktır.

Sistem kurulumu hakkında daha detaylı bilgi için iletişim sayfamızdaki e-mail ve telefon bizlere ulaşabilir ya da hızlı iletişim formunu doldurabilirsiniz.

Bu yazı izin alınmadan başka yerde yayınlanamaz; ISO 9001 sertifikası

22 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN