+90 545 657 41 88

Sosyal Medyada Biz}

ISO 9001 ve İnşaat Sektörü

ISO 9001 ve İnşaat Sektörü

iso 9001 insaat  Bir ürün ya da hizmetin; belirlenmiş ya da ihtiyaç duyulabilecek istekleri karşılayabilme kabiliyetine kalite demekteyiz. Kaliteyi üç ana başlıkta toplarsak ise de;

  • Beklenen kalite
  • Tatmin eden kalite
  • Memnun eden kalite

olarak sıralamaktayız.

Müşteri memnuniyetinin ise en önemli olduğu sektörler, yemek, içmek barınmak gibi temel ihtiyaçlarımızı karşılamaya yönelik hizmet veren kuruluşlardır. Bu memnuniyeti de yakalamak için gereken yol gösterici rehberler ise zaten hali hazırda vardır ve kullanılmaktadır. Bu rehberler arasında en yaygın olarak kullanılanı ISO 9001 standardıdır.

Temel ihtiyaçlarımızdan olan barınma ihtiyacından gidecek olursak, çok özenle çalışılması gereken inşaat sektörünün başıboşluğu ve gitgide kalite tanımından uzaklaşması bizleri düşündürmektedir. Oysaki insanların can güvenliği ile direkt alakalı olan bu sektörde gerekli kılınması gereken standardizasyonun halen başıboş bir durumda olması çok büyük bir eksikliktir.

Bu eksiklikten faydalanan çoğu inşaat firması da devlet ya da yurtdışındaki işler için ihaleye girmeyen, küçük mahalle arası inşaatlar diye tanımlayabileceğimiz özel inşaatları yürüten firmalardan çıkmaktadır. Nasıl devlet ya da yurtdışı işlerindeki ihalelerde belli başlı özellikleri taşımayan firmalar ihaleye giremiyorsa, bu özelliklerin en önemlileri mutlaka tüm inşaat sektöründe iş yapmakta olan kuruluşları kapsamalıdır.

Bu büyük ve çok önemli boşluğun sebebi ise bu türde kriterleri belirleyip, denetleyecek yetkili bir kuruluşun halen var olmamasıdır. Şu gün herhangi biri cebinde parası varsa proje geliştirebilmekte, bu projeye ruhsat alabilmekte ve kendi başına o projeyi hayata geçirmeyi çok rahat bir şekilde yapabilmektedir. Bu projelerde kalite aramak ise komik bir durum olmaktan öteye gidememektedir.

Bu işlerin kontrolünü sağlamakla yükümlü devletin ve organlarının belirli kriterleri (geçmiş iş deneyimi, mali durumu, makine ekipmanlarının durumu, personelin eğitimi, vd.) bu firmalara uygulaması ve daha çok canın tehlikeye girmesini önlemesi gerekmektedir.

Bu büyük eksikliğin giderilmesinden sonra ISO 9001 standardından konuşmaya geçebiliriz. Ama bizler biliyoruz ki kimse denetleme de insan hayatına önem gösteren firmalar var ve gereken sistemi uygulamaktalar. Bu firmalara ya da bu yapıya ulaşmak için çabalayan firmalara önereceğimiz ilk standard ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi standardıdır. Standarda uyum le birlikte geliştirecekleri sistemlerini ISO 9001 belgesi ile taçlandırmak da bizlerin görevidir.

19 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN