+90 545 657 41 88

Sosyal Medyada Biz}

ISO 9001’in Turizm Sektöründeki Önemi

ISO 9001’in Turizm Sektöründeki Önemi

ISO 9001 turizm sektoru    ISO 9001 standardının turizm sektörü üzerindeki etkilerinden bahsetmeden önce ilk olarak Turizm sektöründe yapılması gereken diğer geliştirmelerden bahsetmek gerekmekte olduğunu düşünüyoruz.

Ülkelerin bacasız sanayi olarak da adlandırdığı turizm, tüm dünyanın önemle üzerine düştüğü sektörlerin önde gelenlerindendir. Yüksek gelir getirili bu sektör maalesef ülkemizde turizm hala istenilen düzeye ulaşamamıştır. Turizmin Avrupa Birliği için öneminden az bahsedecek olursak, çalışan kesimin çoğunluğu bu sektörde istihdam edilmektedir. Aynı zamanda Dünya turizm hareketlerini de incelersek büyük bir çoğunluğun yine Avrupa Birliği içerisindeki ülkelere yapıldığını görmekteyiz.

Bu kadar önemli bir sektör hali hazırda varken ve ülkemiz buna çok müsaitken, herhangi bir Turizm politikasının oluşturulmamış olması düşündürücüdür. Fakat büyük bir gelişim içerisine girildiği de gözlerden kaçmamaktadır. Özellikle turizm sektörüyle bağlantılı olarak ulaşım sektörüne yapılan yatırımlar hiç de küçümsenecek yatırımlar değildir. Ayrıca ulaşım sektörünün de kendi içinde kalite düzeyinin arttırılmasını sağlamaya yönelik atılan adımlar hoş karşılanmaktadır.

Turizm sektörünün daha da gelişmesi ve istenilen gelir düzeyine erişebilmesi için Avrupa Turizm Politika ve uygulamaları ile paralel bir yapıda olmalıdır. Bu da sektörün aşağıdan yukarıya kurumsallaşmasıyla gerçekleşebilir. Kurumsallaşmak için tüm dünyada atılan adımlar ise bellidir.  İlk olarak görev devlettedir. Kültürel yapının korunması, tarihi eserlerin korunması, belediyecilik diye tanımlayabileceğimiz çevre düzenlemelerini gerçekleştirmek ve son olarak sektör ile alakalı olarak yatırımcılara teşvik vermek devletin üzerine düşen görevlerdir. Teşvikler ile birlikte turizm sektöründe işlerini yürütmeye çalışan küçük, orta ve büyük ölçekli kuruluşlar kurumsallaşma adına atılacak adımları daha kolay atabileceklerdir.

Kurumsallaşmak ilk olarak eğitimle başlar. Eğitimler ise ardından düzgün alt yapı temellerinin atılmasıyla devam eder. Burada sektör işverenlerinin üzerine düşen kurumsal yapıyı oluşturmak ve sürekli iyileştirmenin yürütmesini sağlamaktır. Özellikle kurumsallaşma adımlarına bir rehber olarak görülen ve tüm dünyaca kabul görmüş ISO standartlarına başvurmak Amerika’nın yeniden keşfedilmesine gerek olmadığı gibi bu yapıyı oluşturmaya rehberlik edecektir.

Bunlardan en önemlisi ise üst yönetimi bilinçlendirme yönelik ve müşteri memnuniyetini en üst seviyeye çıkartmak için oluşturulan ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi standardıdır. ISO 9001 standardı kurumsallaşma adına atılacak adımları sırasıyla belirtmiştir. Olmazsa olmazlar veya olsa daha iyi olur tadında öneriler standardın içindedir.

Peki ISO 9001 standardına uyum ile öncelikli olarak neler değişecektir;

ISO 9001 sistemi

ISO 9001 sistemi

  • Eğitimli personel artacaktır,

  • Kalite arttıkça rekabet de artacağı için genel olarak sektör kalitesinde artmalar görülecektir,

  • Müşteri memnuniyeti asıl hedef, para kazanma ise ikinci planda olacaktır, zaten mutlu müşteriler parayı beraberinde getirecekleri için, sadık müşteri sayısında da artmalar görülecektir.

  • Karmaşıklıklar en aza indirileceği için gereksiz tatsızlıklar daha az yaşanacaktır.

Özet olarak mevcut durumdan çok daha iyi yerlere gelecektir.

18 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN