+90 545 657 41 88

Sosyal Medyada Biz}

ISO Nedir, ISO 9001 Anlama Gelmektedir

ISO Nedir, ISO 9001 Anlama Gelmektedir

ISO (International Organization for Standardization)

ISO Logo

ISO Logo

Konumuzla alakalı olarak ISO; International Organization for Standardization kurumunun kısaltmasıdır. Kurum 23 Şubat 1947’de kurulmuş olup merkezi İsviçre’dedir. Toplamda 135 ülke temsilcisinin birlikte oluşturmuş olduğu ISO; ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi standardı, OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği standardı ve ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi Standardı gibi standartların yayınlanıp revize edilmesinden sorumludur. Bahsettiğimiz 135 ülke temsilcisi eşit oy hakkına sahiptir.

ISO 9001 standardı oluşturulması için kurumun aktif üyeleri olan Amerika, İngiltere ve Kanada tarafından oluşturulan TC 176 nolu teknik komiteyi oluşturan ISO, Mart 1978’de ISO 9001 standardını ilk kez yayınlamıştır. Yayınlanan ISO 9001 kalite yönetim sistemi standardı ülkemizde TSE (Türk Standartları Enstitüsü) tarafından Türkçe’ye çevrilip yayınlanmaya başlamıştır. ISO içerisinde ülkemizi temsilen Türkak (Türk Akreditasyon Kurumu) bulunmaktadır. Bu kuruluşların bulunduğu listeyi diğer bir yazımızda yayınlayacağız.

ISO ne için gereklidir

Kalitenin bir zorunluluk haline geldiği günümüz ticari koşullarında Kaliteli bir yönetim anlayışı hayat felsefesi haline gelmelidir. Daha da açıklayıcı olmak gerekirse globalleşen dünyada rekabet ortamı artık şehirlerarası rekabetten çıkmış olup ülkeler arası bir yarışa dönüşmüştür. Başka bir ülkedeki firma sizin ülkenizdeki pazarınızda bir anda rakibiniz olabilmektedir. Bu yarış ortamında rakiplerinizden sıyrılmanız için yapmanız gereken tek şey müşteri memnuniyetini en üst düzeyde tutmaya çalışmak ve sürekli gelişim felsefesini bir yaşam tarzı olarak seçmektir.

ISO Neyi Amaçlamaktadır

ISO’nun neyi amaçladığını sıralayacak olursak eğer;

Uluslararası ticaretin kolaylaşmasını sağlamak,

Standartlaşmanın önemini tüm dünyaya yayarak bilimle ekonominin birleşmesini sağlamak,

Ülkelerin mevcut standartlarını uluslararası standartlara uygun hale getirmek,

Üyelerinin onayı dahilinde yeni uluslararası standartlar oluşturmak,

Uluslararası alanda kullanılmaya elverişli standartları tespit edip gelişimlerini desteklemek,

Birçok alanda oluşturduğu kurulun birbirleriyle etkileşimlerini sağlamak,

Diğer uluslararası standart örgütleriyle koordineli çalışarak yeni standartların geliştirilmesine yardımcı olmak

ISO Belgeleri Ne Demektir

Şimdiye kadar yaptığımız araştırmalarda “ISO 9001 nedir, ISO Kalite belgeleri ne işe yarar” gibi sorularda aldığımı cevaplar hiç de bizleri yanıltmadı. Buna en güzel örnek ise en çok kullanılan ISO standandardı olan ISO 9001 hakkında idi. Peki aldığımız ürünlerin üz

ISO 9001

ISO 9001

erinde birçok kez karşımıza çıkan ve artık hiç de yabancı gelmeyen ISO 9001 ibaresi ne anlama gelmekteydi.

Genel olarak aldığımız cevaplar ISO 9001 belgesinin bir ürünü çok kaliteli olduğu için verilen bir ödül olduğu yönündeydi. Bu yanlış anlayış aslında tüketiciyi yanıltan reklamlardan kulak dolgunluğu yapmıştır. “ISO 9001 belgesi ile kalitesini kanıtlayan ürünümüz, ürünümüz ISO 9001 kalite belgelidir” gibi reklam sözleri bu sertifikanın daha çok ürün kalitesiyle alakalı olduğu yönündedir. Maalesef bu büyük bir yanlıştan ibarettir.

ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Standardı adından da anlaşılacağı üzere kaliteli bir yönetim sistemi nasıl olur sorusuna cevaben yazılmış bir standarttır. Bu standarda uygun olarak sistemlerini oluşturmuş ve kullanmakta olan kuruluşlar, istedikleri zaman tarafsız denetim kuruluşları tarafından denetimlerinden geçerek ise ISO 9001 belgesi almaktadırlar.

Aynı şekilde diğer standartlardan örnek verecek olursak ne ISO 14001 belgesi de bir çevre ödülü ne de bir ISO 22000 belgesi Kaliteli Gıda ödülüdür.

Bu yazı izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden başka yerde yayınlanamaz: ISO 9001

19 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN