+90 216 442 98 56

Sosyal Medyada Biz}

Kariyer Yönetimi Eğitimi

Kariyer Yönetimi Eğitimi

kariyer yonetimi egitimi

Kariyer; bireyin uğraştığı alanda ustalaşma sürecidir. Kariyer yönetimi eğitimi, şirketlerdeki çalışanların işlerinde uzmanlaşma ve daimi bir başarı sağlaması için tabi tutulduğu eğitim sürecidir. Bu eğitim etkin bir biçimde kullanılarak bireylerde motivasyon ve ilgi artışının yanında kendi amaçlarını verimli bir biçimde gerçekleştirmeleri sağlanabilir. Çalışanların şirkete bağlanması, işleri aktif bir şekilde yürütmesi, yüksek performanslı verim elde etmesi için bu eğitim sürecine tabi olunması şartı prensip halini almıştır. Bunun yanında, bireyler arası çatışmayı engelleyerek çalışanların stres oranında önemli ölçüde azalma sağlar. Bu sayede verimli, kalitesi yüksek, başarılı bir kitle oluşturulur.

Uluslararası ticari rekabet arenasında iş örgütleri üstünlük elde edebilmek için kariyer yönetimi eğitimine gereken önemi vermek zorundadır. Bir şirketin, kuruluşun ya da örgütün ne kadar yüksek oranlarda mali geliri, maddi kaynakları olursa olsun bunu yönetecek performansa ve insan kaynaklarına sahip değilse, başarı elde etme amacına ulaşması mümkün değildir. Bu nedenle işletmeler bu eğitimi bir harcama olarak değil de, bir kazanç kaynağıymış gibi değerlendirmeleri ve bu bağlamda kariyer yönetimi eğitimine hak ettiği değeri vermelidir. Başarılı bireylerle çalışan şirketler, bu anlamda diğer şirketlere göre daha fazla üstünlüğe sahip olur. Bu anlamda şirketler çeşitli anketlerle çalışanlarının isteklerini öğrenmeli bu istekleri gereken değerlendirme aşamalarına tabi tutmalıdır.

 

Uluslararası işçi örgütünün son yıllarda yaptığı geniş kapsamlı araştırmalarda da açıkça görülmekte olan bir gerçek vardır ki kariyer yönetimi eğitimine tabi tutulan iş görenler diğerlerine oranla daha yüksek örgütsel performansa, yönetme becerisine, stratejik düşünce gücüne sahip olur. İnsana insan olarak değer veren ve kişiyi yücelten şirketler bu oranda kendi ticari değerlerini ve başarı miktarlarını arttırır.

 

 Kariyer analizi

Güncel iş hayatında çalışan ve çalışanın çabaları, organizasyonların başarısında büyük bir etkendir. Güncel işverenler artık bireyin sadece başarısına değil; aynı zamanda iş sırasında kendini geliştirme, yenileme ve grup çalışmalarına yatkınlığını arttırabilme unsurlarını da göz önünde bulundururlar. Diğer taraftan işçiler içinse para kazanma, mesleklerinde ilerleme ve yükselme, değer kazanmak ve prestij gibi unsurlar daha önemlidir.

 

 Kariyer planlanması

 

Birey iş hayatında kariyer basamaklarını tırmanırken, buna uygun amaçları ve bu amaçlarda kullanacağı araçları etkili bir biçimde belirleme sürecidir. Yetenekli bireyin kariyerinde gereken başarıyı sağlayabilmesi için buna uygun planlama ve planlama metotlarını etkin bir biçimde ele alması ve değerlendirme sürecine tabi tutması gerekmektedir. İş piyasasındaki değişimlere ve gelişmelere ayak uydurabilmesi ve bu amaçta ilerlemesi için kariyer planlamasını önemsemeli ve bunu kendine bir eğitim mekanizması olarak görmelidir.

Kariyer yönetimi planlaması nasıl yapılmalı sorusunun cevabını üç aşamada sıralarsak:

 

Sana uygun olan sektörü belirleme,

Pazar arenasına uygun plan yapma,

Kendi kariyerinde güçlü ve zayıf yanları belirleme.

 

 Birey için kariyer

 

Kişinin organizasyon içinde kendini var edebilmesi ve bu yolda ilerlemesi için öncelikle kişisel ve psikolojik durumu hakkında kendi analizlerini yapmalı ve çözümlemelerde bulunmalıdır. Ruhsal durumu bozuk bireyin kariyerine odaklanması söz konusu olamayacağı gibi organizasyonlarda hak ettiği verimi elde etmesi olanaksızdır. Bu bağlamda birey grup çalışmalarında başarı sağlamak istiyorsa ve kariyerini istediği noktalara yükseltmek istiyorsa kendi ruhsal analizlerini yapmalı ve eğleneceği kariyer alanlarına yönelmelidir.

 

Hangi işte başarılı olacağını ve hangi alanlarda kendini iyi hissedeceğini, kariyer eğitimine uygun metotları ve aşamaları kullanarak ulaşması mümkündür. Maksimum performans ve yüksek başarı için kariyer metotlarından ‘ Orta kariyer’ aşamasını geçerek ve bu aşamayı geçtiğini bilerek psikolojisini yükseltir. Bu da onun kendini iş hayatına yerleştirmesine olanak sağlar.

 

 Kariyer Yönetimi Eğitimi İçeriği:

 • Örgütsel ve bireysel kariyer planlama
 • Örgütsel kariyer yönetimi
 • Kariyer aşamaları ve kariyer kalıpları
 • Kariyer değerleri
 • Kariyer modelleri
 • Kariyer sorunları
 • Kariyer seçme yaklaşımları
 • Kariyer seçimini etkileyen faktörler
 • Örgütsel kariyer geliştirme sistemleri
 • Kariyer danışmanlığı ve kariyer koçluğu
 • İşletmelerde kariyer yönetimi
 • Kariyer haritaları
 • Kariyer merkezleri
 • Bireysel vizyon ve misyon belirleme
 • Özgeçmiş hazırlama ve iş görüşmeleri

Eğitimci: Doç.Dr. Ramazan KAYNAK

Save

Save

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN