+90 216 442 98 56

Sosyal Medyada Biz}

Kosgeb Proje Danışmanlık

Kosgeb Proje Danışmanlık

KOSGEB Kredisi

KOSGEB Kredisi

Kosgeb; ülkemizde kurulan ve faaliyetlerini Türkiye merkezli yürütmekte olan küçük ve orta ölçekli kuruluşlara daha etkin bir iş hayatı sürdürebilmeleri ve ekonomik olarak ülkemizdeki rollerini arttırmaya yönelik olarak kurulmuş bir kamu kuruluşudur. Kosgeb tarafından küçük ve orta ölçekli kuruluşlar için sağlanmakta olan krediler Kosgeb kredisi olarak tanımlanmaktadır. Kosgeb kredileri her yıl Kosgeb genel müdürlüğü taafından yayınlanmakta olup  Kosgeb birimlerinde bu krediler hakkında detaylı bilgilendirme eğitim ve seminerleri düzenlenmektedir.

 Kosgeb Proje Danışmanlık Hizmetlerinden Kimler Yararlanabilir?

        Kosgeb proje danışmanlık hizmetlerinden destek sağlayabilecekler; Yeni bir iş kurmak isteyenler, hayata geçirmiş oldukları işi geliştirmek isteyenler, personel istihdamı gerçekleştirmek isteyenler, personeline gerekli eğitimi vermeyi amaçlayanlar, yeni teçhizat ve makine almak isteyenler, ürün tasarımı gerçekleştirmek isteyenler, şirket tanıtımı için katalog bastırmak isteyenler, üretmiş olduğu ürünü veya hizmeti tescil ettirmek isteyenler, meslektaşlarıyla ortak bir çatı altında bir araya gelerek güç birliği oluşturmak isteyen küçük ve orta ölçekli işletmeler, bir web sayfası aracılığı ile çok daha profesyonel bir tanıtım faaliyeti amaçlayanlar, Ar-Ge ve inovasyon projelerini faaliyete geçirmek isteyenler, faizsiz ve cazip nitelikteki ödeme avantajlarıyla kredi kullanmayı isteyenler, icraatlarında uzman bir danışmanlık desteği almak isteyenler, yurt içindeki ve yurt dışındaki fuarlara katılmak isteyenlere  kosgeb proje danışmanlık hizmeti sunulmaktadır.

KOSGEB Kredilerinden Yararlanmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

         KOSGEB kredisi için öncelikle işletmenizin kobi sınıfında bulunması gerekmektedir. Kobi tanımı için bir takım kavram karmaşaları olsada Kosgeb’in kobi tanımı 1-250 kişi arası çalışanı olan, yıllık net satış hasılatı ve mali bilanço toplamı 25.000.000 Türk Lirası’nı geçmeyen işletmeleri kapsamaktadır. ( KOSGEB’in kobi tanımına uyup uymadığınızı internet adresinde yer alan kobimiyim testini uygulayarak öğrenebilirsiniz)

         Kobi tanımına uyan işletmelerden faaliyet alanı desteklenen sektörler içerisinde yer alan işletmeler , kosgeb veritabanına kayıtlı olmaları ve son mali yıla ait kobi beyannameleri güncel olmak kaydıyla KOSGEB destek kredisi için başvurabilirler. Mali müşavirlik hizmeletleri, sigorta işletmeleri, emlak, eğitim ve sağlık hizmetleri KOSGEB’in destek kapsamı dışında kalan sektörlerdir.

Orta ölçekli ve küçük işletmelerin piyasada mevcut olan etkinliğini ve payını artırmak amacıyla  kosgeb proje danışmanlık hizmetleri verilmektedir.  kosgeb proje danışmanlık hizmetleri ile işletmeler rekabet güçlerini arttırarak mevcut düzeylerini yüksek seviyelere taşıma imkânına sahip olabilmektedirler. Türkiye Cumhuriyeti Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından Orta ölçekli ve küçük ölçekli işletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığının kısaltılmış ifadesi olan Kosgeb 1990 yılında faaliyete geçmiştir.

Girişimciliğin yaygın bir hale gelmesi ve başarılı işletmelerin varlık gösterebilmesini amaçlayan KOSGEB, girişimci adaylarına farklı alanlarda destekleyici niteliklerde hizmetler sağlamaktadır. Sağlanmakta olan Destek hizmetlerinin amacı girişimci adaylarının işletmelerini hayata geçirmeleri esnasında karşılaştıkları mali sorunlara yönelik çözümler sağlayabilmektir. KOSGEB programı sadece orta ve küçük ölçekli işletmelerin faydalanabileceği niteliklerde 13 farklı özelliklerde destek kaleminden meydana gelebilmektedir.

 

Kobi Proje Destek Programı

           Kosgeb proje danışmanlık hizmetinin sunduğu Kobi Proje Destek Programının amacı ve gerekçesi şunlardır;

İşletmelere has olan problemlerin işletmeler tarafından projelendirildiği ve projelendirilen maliyetlerin desteklenebilmesine imkân verilen bir programa ihtiyaç olması, KOBİ’lerde proje bilincinin ve kültürünün oluşturulabilmesi, işletmelerin proje üretebilme kapasitelerinin daha da geliştirilebilmesi, esnek destekleme sistemine duyulan gereksinimlerdir.

Desteklenecek Proje Konuları Nelerdir?

Orta ölçekli ve küçük işletmelerin; üretim faaliyetleri, yönetim-organizasyon faaliyetleri, pazarlama faaliyetleri, dış ticaret faaliyetleri, insan kaynakları faaliyetleri, mali işler ve finans faaliyetleri, bilgi yönetimi ve bunlarla ilişkili alanlarda sunacakları proje faaliyetleri  kosgeb proje danışmanlık konuları kapsamında yer almaktadır.

Tematik Proje Destek Programı ve Unsurları Nelerdir?

Çağrı esaslı olan tematik program içeriği ve Çağrı esaslı tematik program doğrultusunda desteklenecek proje giderleri;

Personel ödemeleri ve seyahat masrafları, ekipman ve makine alımları, yazılım ve donanım alımları ya da kiralama giderleri, sarf malzemesi masrafları, hizmet alım masrafları, genel idari masrafları yer alır.

Desteklenecek Nitelikteki Proje Masrafları

Bina inşaat yapımı ve tadilatı, gayrimenkul alımları, makine-teçhizat alımları, finansman gider masrafları, tefrişat, taşıt aracı, vergi, haberleşme gider masrafları, resim ve harçlar, proje ile ilgisi bulunmayan personel gider masrafları, su, kira gider masrafları, enerji, sosyal güvenlik primlerinin işveren payı, proje ortaklarından temin edilen danışmanlık ve hizmet alımı gider masrafları ve proje ile ilişkilendirilmemiş olan maliyetler, kurul tarafından ideal nitelikte bulunan ve belirtilenler haricinde kalan gider masrafları destek kapsamında yer almaktadır.

İş birliği ve Güç Birliği Desteklenecek Projeleri Nelerdir?

Lojistik, mamul, ham madde, ara mamul ve farklı niteliklere sahip olan diğer hizmetleri daha hızlı ve az masraflı temin edebilmeleri amacıyla ortak tedarik, müşteri beklentileri ve pazarın talebi doğrultusunda ürün ve hizmet olanağı geliştirmeleri, hizmetleri ve ürettikleri ürünleri yeni pazarlara sunmaları maksadı ile ortak tasarım, ürün ve hizmet kalitelerini yükselterek ulusal ve uluslararası pazar paylarını artırmaya katkı sağlamak, marka imajı ortaya koymak, uluslararası pazarın ihtiyaçları doğrultusunda yanıt vermeleri amacıyla ortak pazarlama, hizmet ve ürün standartlarını geliştirmeleri sağlama maksadıyla ortak Laboratuvar, hizmet ve ürün kapasitelerini, çeşitliliklerini, verimliliğini ve kalitelerini maksimum seviyelere ulaştırmak maksadıyla ortak üretim faaliyetleri ve hizmetleri sunumu konularında hayata geçirecekleri projeler desteklenmektedir.

 

KOSGEB Projeleri Nasıl Hazırlanmalıdır?

KOSGEB desteklerindenden yararlanabilmek ya da belli bir projeye destek alabilmek için uzman bir Kosgeb proje danışmanlık kuruluşundan destek alınmalıdır. Uzmanlar daha önceki işlerinden edinmiş oldukları tecrübeyle, dosyaların eksiksiz bir biçimde hazırlanması konusunda destek sağlayacaklardır. Kaizen Sertifikasyon olarak da siz müşterilerimize bu hizmeti sunmaktayız. Unutulmamalıdır ki danışmanlık alınan projeler olumlu ya da olumsuz daha hızlı sonuca ulaşacağı için sizleri zaman kaybından kurtaracaktır ve zaman hayattaki en önemli kavramdır.

Sorularınız ve merak ettikleriniz için bizleri dilediğiniz zaman 0216 442 98 56 numaralı telefondan arayabilir veya info@kaizen.com.tr adresine mail atarak sorularınızı uzmanlarımıza ulaştırabilirsiniz.

KOSGEB’in farklı destek programlarından nasıl faydalanabilceğinizi öğrenmek için lütfen ilgili yazılarımızı okuyunuz.

Bu yazı izin alınmadan başka yerde yayınlanamaz.

Save

Save

Save

Save

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN