+90 216 442 98 56

Sosyal Medyada Biz}

Liderlik Eğitimi İçeriği

Liderlik Eğitimi

liderlik eğitimi

Her grubun, her topluluğun hatta her toplumun gelmiş geçmiş ve var olan liderleri bulunmaktadır. Liderlik: çevresine faydası bulunan, sorumluluklar alabilen, döneminde ya da içerisinde bulunulan durumda köklü değişiklikler yapabilen, zekâya ve yeterli bilgiye sahip insanların vasfıdır. Lider gerektiğinde zor kararlar alır aldığı karar iyi ya da kötü sonuçlansa dahi hiçbir sonuçtan kaçmadan onun arkasında durur. Bu vasıfların normal insan profilinde eğitimsiz olarak sağlanabilme olasılığı çok düşüktür. Bu yüzden çeşitli kurum ve kuruluşlar liderlik eğitimleri vermektedirler. Herkes bulunduğu çevrede saygın ve sözü dinlenen biri olmayı tercih eder. Liderlerin özellikle hitabet gücü çok iyi olmalıdır, doğasında belirli liderlik vasıfları olmayan insanlar dahi bu liderlik eğitimleri sayesinde oldukça iyi yönlendirebilen, hitabetleri güçlü liderler olmuşlardır.

 İstihdam Alanları

 

Bu eğitimi tamamladıktan sonra belirli bir yerde veya işte liderlik başlığı altında istihdam alanı bulunmamaktadır. Fakat Liderlik Eğitimini tamamlamak sizlere öz güven kazandıracak, girdiğiniz işte sürekli yükselmenize fayda sağlayacaktır. Liderlik Eğitimieğitimini almış ve bir grup insanı, o insanların da fikrini alarak yönlendirebilecek bir insan genel olarak yönetici pozisyonlarına atanır.

 

 Lider Olmak mı Lider Seçmek mi?

 

Kimisi öncü olup, yeteneklerini kullanarak lider olurken kimisi ise sadece güvendiği birini lider seçer ve onu takip eder. Güvendiği o lider kimi zaman güvenini boşa çıkarmaz kimi zaman ise hayal kırıklığına uğratır. Bu iki seçenekten biri olmamış olsa dahi kişide hep liderden bir tatminsizlik durumu olur. Çünkü genel olarak liderin düşünceleri ve davranışları kişiye mantıklı gelse de genelin dışında kalan bazı durumlar kişiyi rahatsız eder. Fakat lider olan kişi sadece önüne bakar, kendi isteklerini beklentilerle harmanlamaya çalışır. Lider olan insan kendi kendini tatmin eder, kimseden beklenti içinde olmaz.

 Liderlik Doğuştan mı Sonradan mı kazanılır?

 

Kimi insanlar zekânın, hitabet gücünün, yeteneklerin liderlikte etkili olduğuna ve bunlarında doğuştan gelen beyin kapasitesine bağlı olduğuna inanır. Fakat doğru olan hitabet, yetenek ve hatta zekânın da sonradan geliştirilebilir özelliklere sahip olduğudur. Bu yüzden yapılan liderlik eğitimlerinin sonucunda birçok insanın lider pozisyonunda çok iyi işler yaptığı gözlenmiştir. Öncelikle lider olma isteği güçlenmeli ve ardından alınan eğitimle bu alan pekiştirilmelidir. Sonuç olarak liderlik sadece doğuştan gelmez sonradan da kazanılır, hatta en çok sonradan eğitimler sayesinde kazanılır.

 

 Yeni Lider Modeli

 

Dünyanın değişmesiyle, dünyada hümanistlik anlayışın egemen olmaya başlamasıyla dediğim dedik liderler yerine anlayışlı lider modelleri daha çok benimsenmekte ve daha çok takip edilmektedir. Eski tip liderlerin sadece vizyonuna bağlı kalarak tek düze ve sert bir şekilde ilerlemeleri artık tercih edilen ve sevilen bir model olmaktan çıkmıştır. Büyük gruplara liderlik yapan öncüler büyük gruplardaki farklılıklara da önem vermelidirler. Kendisinden farklı düşünen bir insan var ise onu saygıyla dinlemek gerekirse ona hak vermek ve ondan öğreneceği şeylerin olacağını, mükemmel bir şekilde her bilgiye sahip olamayacağını yeni lider modeli bilmeli ve bu durumlarda tolerans göstermelidir. Yeni lider modelleri gruba öncülük yaptığı kadar grupla yan yana da yürümeyi bilmeli tam bir ekip ruhunu ortaya çıkarabilmelidir. Bu liderlerin takipçileriyle arasındaki bağı kuvvetlendirir.

 

Liderler yönettiği grupta yönetici olduğunu hissettirmemelidir. Yönetiliyoruz algısı insanlara soğuk gelebilmektedir. Liderlik eğitimleri artık bahsedilen bu yeni lider modeline göre verilmektedir. Eğitimler sonucu bu bilgilere sahip olan lider adayları kuracakları ya da yönetecekleri grupları iyi idare eder ve güçlü ve büyüyen birlikler oluştururlar.

Liderlik Eğitiminin Amacı:

Liderlik eğitiminin amacı, organizasyon yöneticilerine ve yönetici adaylarına yönetim konularıyla ilgili bilgileri paylaşmak, sahip oldukları bilgilerini güçlendirmek; liderlik, etkili iletişim, amaç ve hedef belirleme, misyon ve vizyon oluşturma, stratejik planlama, motivasyon ve delegasyon gibi temel becerilerin geliştirilmesini sağlamaktır. Liderlik eğitimi içeriğine gelecek olursak;

Liderlik Eğitimi Ana Başlıkları

 • Yönetim Kavramı
 • Yönetim Faaliyetlerinin Özellikleri
 • Globalleşme Sürecinde İşletme Organizasyonları
 • Yöneticinin Tanımı ve Görevleri
 • Başarılı Bir Yöneticinin Sahip Olması Gereken Bilgi ve Beceriler
 • Stratejik Yönetim Sürecinde Misyon ve Vizyon Oluşturma
 • Amaç ve Hedef Belirleme
 • Stratejik Planlama
 • Liderlik
 • Kurumsal imaj algısı ve beklentiler
 • Kurumsal Halkla İlişkiler (PR)
 • Sorun Çözme ve Karar Alma
 • Delegasyon/Yetki Devri
 • Motivasyon
 • Etkili İletişim

 

 

Save

Save

Save

Save

Save

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN