+90 216 442 98 56

Sosyal Medyada Biz}

MSA Ölçüm Sistemleri Analizi Eğitimi

MSA Ölçüm Sistemleri Analizi Eğitimi

            Msa Ölçüm Sistemi Analizi, kısaca ölçüm olmaksızın yönetmenin ve yönlendirebilmenin var olmayacağının altınız çizer niteliktedir. Measurement System Analysis kalıbının baş harflerinin kısaltması olan msa; özellikle kalite yönetim sistemlerini kurmak ya da geliştirmek isteyen yöneticiler için yol gösterici niteliktedir.

MSA Ölçüm Sistemleri Analizi Eğitimi

 

           Msa Ölçüm Sistemleri Analizi; ileri düzeyde ürün kalite planlaması sürecinde devreye sokulan ve proses tasarımı dahilinde yararlanılan ölçüm sistemlerinin güvenilirliğini doğrulayacak başat yöntemleri içermektedir. Msa Ölçüm Sistemleri Analizi konusunda yöneticilerin bilgi ve becerilerini arttırmak ve sunulan pratik örnekler ve uygulamalar yardımıyla da bu yöntemleri işlevsel hale getirmek amaçlanmaktadır.

 

           Msa Ölçüm Sistemleri Analizi‘nin amacı, yöneticilere sağladıkları çeşitli kazanımlar ile birlikte; uygulama alanları ve bu alanlarda kullanılan yöntemler hakkında bilgi sağlamaktır. Ayrıca ölçüm cihazları kullanılarak gerçekleştirilen ve kazanılan verilerin ne ölçüde güvenilir olduğunun analiz edilebilmesi de bu çalışma sayesinde ortaya çıkmaktadır. Ölçüm sisteminin yeterliliği, pratik ve istatiksel teknikler aracılığıyla ortaya çıkarılmaktadır.

 

           Msa Ölçüm Sistemleri Analizi özellikle otomotiv sistemleri dahilindeki en önemli ve işlevsel modüllerin başında gelmektedir. Bu sayede firmalar ölçüm cihazları ile sağlanan derecelendirmenin doğruluğunu kontrol etmekle birlikte sürdürülebilirliği sağlanan bir sistem inşa edebilmektedirler. Yeni bir ürünün devreye girmesiyle birlikte müşterinin belirlediği ölçümün yetkinliği de bu sayede sınanma şansı bulmaktadır. Nihayetinde amaç tekrarlanabilirlik ve yeniden üretilebilirlik sürecinin daha sağlıklı bir şekilde devreye girebilmesini sağlamaktır.

 

Msa Ölçüm Sistemleri Analizi eğitimi için öngörülen konu başlıkları şu şekildedir:

 

MSA nedir? Öncelikli olarak Ölçüm Sistemi Analizi’nin gerekliliği, bu gerekliliğin getiri olan pratik avantajlar üzerinde durulmaktadır.

 

Tanımlar… Sağlıklı bir ölçüm analizi yapılabilmesi için tanımların da aynı oranda sağlıklı olması gerekmektedir.

 

Ölçüm Prosesi: Ölçüm prosesi konusunda katılımcıların bilgi ve becerilerinin geliştirilmesi hedeflenmektedir. İstatistiki açıdan proses kontrol uygulamalarının gerekliliği konusunda katılımcı bilgilendirilir. Örnekleme kavramlarının kullanımı ve gereklilik konusunun netleştirilmesi ile birlikte bir sonraki aşamaya geçiş sağlanır.

 

Ölçüm sistemi değişkenlikleri ile birlikte mevcut sistemin bileşenlerinin tanımlanması öngörülmektedir. Ayrıca sistem analizi ile birlikte yeterlilik / yetersizlik sebeplerini saptama ve düzeltme metodolojisinin güçlendirilmesi hedeflenmektedir. Uygulama örnekleri paylaşımı, Uygulama alternatiflerinin ve olası sorunların çözümlerinin tartışılması, belirlenmesi sonrasında bir sonraki adıma geçiş yapılabilmektedir.

 

Ölçüm cihazı doğruluğu, kararlılığı ve doğrusallığı konusunda bilgilendirme ve verilen bilgilerin örnekler ile pekiştirilmesi. Ölçüm cihazı tekrarlanabilirliği konusundaki pratik ve istatiksel yeterlilik konusunun ardından strateji ve planlama bölümüne geçilmektedir.

 

Ölçüm stratejisi ve planlaması, Msa Ölçü Sistemleri Analizi konusunda oldukça önemli bir aşamadır Mevcut örneklemlerin, patik bir forma kavuşması esastır. Bu noktadan itibaren Ölçüm Cihazı Seçim Prosesi ve Ölçüm Belirsizliği gibi pratik yanı daha ağır basmakta olan aşamaya geçilir ve nihayetinde örnek ölçüm sistemleri ve değişkenliğin belirlenme yöntemlerinin saptanmasıyla birlikte analiz süreci sağlıklı bir şekilde sonlandırılmış olur.

 

 Msa Ölçüm Sistemleri Analizi Neden Gereklidir?

 

Küçük veya büyük işletmelerde, kalitelendirme, değerlendirme ve derecelendirme amacıyla kullanılmakta olan ölçüm sistemlerinin sağlığını ve güvenilirliğini tespit etmek kritik bir önem taşımaktadır. Yapılan bu analizler ile birlikte; ölçüm sistemlerinin hatalarını saptama ve düzeltme fırsatları ortaya çıkmaktadır.

 

Msa Ölçüm Sistemleri Analizi Kimler İçin Gereklidir?

 

Öncelikli olarak işletme sahipleri, orta ve üst düzey yönetici konumundakiler, mühendisler, uzmanlar, yeşil kuşak ve karakuşak adaylar Msa Ölçüm Sistemleri Analizi‘nde faydalanabilmektedirler. Ayrıca kurumlarında ISO/ TS 16949 sistemini kurmayı düşünenler ve bu sistemin varlığını sürdürme amacı taşıyanlar da ölçüm sistemi analizinden faydalanmalıdırlar.

 

Ölçüm Sistemleri Analizi, devreye giren her ürünün, müşteriler tarafından belirlenen özelliklerinin ne kadar sağlıklı biçimde değerlendirildiğini saptamak ve seri üretim aşamasına geçen ürün değerlendirmeleri sırasında kullanılan ölçüm sistemlerini analiz etmek adına kritik bir öneme sahiptir.

Msa Ölçüm Sistemleri Analizi Eğitimi İçeriği

  • MSA nedir?
  • Nicelikler İçin MSA;
  • Bir proses olarak ölçme sistemi
  • Ölçme hatalarının bileşenleri
  • Ölçüm cihazı doğruluğu – Ölçüm cihazı kararlılığı – Ölçüm cihazı doğrusallığı
  • Ölçüm cihazı tekrarlanabilirliği – Ölçüm cihaz tekrar yapabilirliği
  • Ölçüm cihaz R&R çalışması-pratik çalışma
  • Nitelikler için MSA;
  • Signal to Noise oranı – Çapraz Tablo Metodu
  • Analitik Metod

 

Save

Save

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN