+90 216 442 98 56

Sosyal Medyada Biz}

Problem Çözme Teknikleri Eğitimi

Problem Çözme Teknikleri Eğitimi

Problem Çözme Teknikleri Eğitimi

 

Problem ” İstenilen seviyelerde ürün/hizmet elde etme yolunda ki engelleyici ve çözümlenmesi gereken sorunlardır.”

Çözmek için var olan problemin durumu, konumu ve etkisi gibi birçok etken vardır. Bu yüzden bütün konuya ve konu hakkında ki verilere tam anlamıyla hakim olmak gerekmektedir. Konuya hakim olmadan ne problemi sağlıklı bir şekilde tespit edebilir nede veri toplama aşamasında başarılı olabilirsiniz. Hâkimiyet sağlandıktan sonra çözüm üzerine sorgulamaya başlayabilirsiniz. Sorgulamak çözüm üzerine fikir üretmek ile başlar. Gerekli çözüm fikirlerini bulduktan sonra tam olarak verim alınabilmesi için uygulamaya geçilmelidir. Uygulanan yöntemler problemi ortadan kaldırdığı zaman etkili çözüm yöntemine ulaşabildiğimiz kanıtlanmış olur.

 

Bu süreçte bilinmesi gereken bazı önemli noktalar vardır. Karşımıza çıkabilecek muhtemel problemler üzerinden açıklamak gerekirse bir firma düşünün üretim sürecinde ki bir ürün için sürekli olarak aynı şekilde defolardan dolayı sıkıntı yaşamaktadır. Burada çözüm için üretim sürecine tam olarak hakim olmak gerekir ki bu da problem tespitinde bize yardımcı olacak ilk faktördür. Sıra çözüme geldiğinde ise gerekli uygulamalar yapılarak doğru yöntemin uygulanıp uygulanmadığı kontrol edilmeli eğer doğru yöntem ile problem ortadan kaldırıldıysa tekrar aynı sorunun yaşanmasına engel olabilmek için gerekli önlem alınmalıdır. Maddeler halinde açıklamak gerekirse problem çözme teknikleri ve aşamalı olarak iki alt başlıkta inceleyebiliriz.

 

 Problem Çözme Teknikleri

 

Günümüze kadar sağlıklı geri bildirim alınabilen yöntem sayısı ikidir. Bunlar; Geleneksel problem çözme teknikleri ve Kalite yaklaşımı yöntemi.

 

Kalite yaklaşımı yöntemi 21.yy başlarında uygulamaya başlanmış daha geniş düşünen, büyük çaplı ve yüksek kaliteye önem veren şirketler tarafından tercih edilmektedir.

 

Geleneksel problem çözme teknikleri ise daha çok kurumsal olmayan firmalar tarafından tercih edilir. Daha basit yöntemler içerir ve uygulanması daha pratiktir.

 

 Problem Çözme Aşamaları

 

Planlama, Uygulama, Kontrol Etme ve Önlem Alma aşamalarından oluşur.

  1. Problemin Planlaması: Tanımlama, Analiz ve Asıl Sebepler belirlenir.

 

  1. Uygulama: Çözümlemelerin hayata geçirilmesi.

 

  1. Kontrol Etme: Sonuçların kontrol edilmesi.

 

  1. Önlem Alma: Gereken önlemlerin alınması ve aynı problemin yeniden çıkmasının engellenmesi için gereken önlemlerin alınması.

 

 Kişisel Olarak Problem Çözme Teknikleri

 

Kişisel olarak ta hayatta karşılaştığımız birçok problem vardır. Bu durumlarda da yine benzer metotlar uygulanarak sorunların altından kalkmak mümkündür. Yaşadığımız kötü anlarda, hayatımızın en zor dönemlerinde ve karşılaştığımız güçlüklerle mücadele edebilmek için kişisel gelişimimiz hakkında yeterli bilgiye sahip olmalıyız.

 

Kendi hayatımızda yaşadığımız sorunlar ileride ki yaşantımızı da etkilemektedir ve olumsuz etkilerden kurtulmak tamamen sizin elinizdedir. Yine örnek vererek devam edelim; işlerinizin yolunda gitmemesinden şikâyet ettiğiniz bir dönemden geçiyorsunuz ve problem çözme teknikleri ile bu sorunları da aşabilirsiniz. İşlerini yoluna koyabilmek için hayatınızda ki sorunu tespit edin. İşleriniz neden yolunda değil? Yaptığınız işi mi sevmiyorsunuz? Kendi işiniz ise gereken özeni mi göstermiyorsunuz? Gerekli tespiti yaptıktan sonra bunu çözebilmek için neler yapabileceğinize bakın, araştırın ve kendinize birkaç tane çözüm yöntemi bulun. Sıra bulduğunuz yöntemleri uygulamaya geldi.

 

Teker teker uygulayın ve doğru yöntemi bulana kadar deneyin başarıya ulaştığınız zaman ise her şey bitmiş gibi davranmamalısınız çünkü bu davranış sizi hataya yeniden sürükler. Bu süreçte yapılması gereken önlem almaktır. Önlem alınmadığı taktirde başarıya ulaşmış olsanız bile yakın süreçte tekrar aynı sorunu yaşayabilirsiniz. Çünkü problemi çözmek demek onu ortadan kaldırmak değildir, problem çıkmasına sebep olan etkenleri ortadan kaldırmak tam olarak çözüme ulaşmak demektir.

 

Eğitimci:Yrd.Doç.Dr.Hakan KITAPCI

Problem Çözme Eğitimi İçeriği:

A-Fikir Üretme Teknikleri

1. Beyin Fırtınası

2. Altı Şapkalı Düşünme Tekniği

3. Kuvvet/Güç Alanı Analizi

4. Odak Grupları

5. Mülakat

 

B-Sürekli Geliştirme Teknikleri

1. PUKÖ Döngüsü

2. 5N -1K Tekniği

 

C- Problem Analiz Teknikleri

1. Akış Diyagramı

2.Balık Kılçığı Diyagramı

3. Pareto Analizi

4. Ağaç Diyagramı

 

D- Önerileri/Nedenleri Önceliklendirme Teknikleri

1.İlişki Diyagramı

2. Etkinlik Analizi

 

E- Karar Verme Teknikleri

1. Nominal Grup Tekniği

2. Çoklu Oylama Tekniği

3. Hedef Saptama (Benchmarking) Tekniği

 

F- Veri Toplama ve Değerlendirme Teknikleri

1. Anketler

2. Kontrol Tablosu (çetele)

3. Histogram

4. Pareto Diyagramı

5. Serpme Diyagramı

6. Hareket Çizelgesi

7. Kontrol Çizelgesi

 

Save

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN