+90 216 442 98 56

Sosyal Medyada Biz}

Stres ve Motivasyon Eğitimi

Stres ve Motivasyon Eğitimi

stres ve motivasyon egitimi            Stres ve motivasyon aslında birbiri ile ilişiği çok yüksek iki tepkimedir. Strese kapıldığınızda motivasyonunuz yüksek olursa stresinize yenilmez, eğer motivasyon sağlayamıyorsanız da stresten hata yapabilirsiniz.

 

 Stres yönetimi nasıl yapılır?

– Sakin olmalısınız

– Doğru karar almalı ve doğru adımlar ile ilerlemelisiniz

– Kararlarınızdan emin olmalı ve panik yapmamalısınız

– Bir adım atarken bir sonraki adımı planlamak stresi azaltır

 

Sakin olmalısınız: Sakin olmak doğru kararlar almanızı sağlar. Stres anında verilecek her türlü karar, atılacak her adım sizi hataya götürür. Doğru karar almalı ve doğru adımlar ile ilerlemelisiniz: Sakin olarak doğru kararlar aldığınızdan her şey daha kolay çözümlenecek ve attığınız her adım motivasyonunuzu böylelikle arttıracaktır.

 

Kararlarınızdan emin olmalı ve panik yapmamalısınız: Karar aldığınızda bunu sakin bir şekilde düşünüp ve konsantre olduğunuzda paniklemenize gerek yoktur. Çünkü o an için en doğru kararı alabilir ve başarılı olabilirsiniz. Tek yapmanız gereken stresi sizi sarmasına izin vermemektir.

 

Bir adım atarken bir sonraki adımı planlamak stresi azaltır: Atacağınız her adımın ardından bir sonraki yapacaklarınızı planlarsanız kendinizi güvende hisseder ve stresin sizi yenmesine izin vermezsiniz. Stres ve motivasyon her zaman sizin güvende olmanızı sağlayacak ikilidir. Stres azalıp, motivasyonunuzu yükselttikçe başarılı olmak için güvenli bir yol alırsınız.

 

 Stres anında kendinize ve çevrenize zarar verirsiniz

 

Stres her zaman beraberinde öfkeyi getirir. Kendinize ve çevrenize öfkelenmek sizin yapacağınız hataların artması için bir sebep olur. Bu yüzden stresinizi ve öfkenizi yönetmelisiniz. Stres yapmanıza gerek olmadığını, her sorunun bir çözümü olduğunu düşünmelisiniz. Bu yüzden Stres ve motivasyon ikilisinin birbiri ile olan ilişkisini düşünmeli ve motivasyonunuzu her zaman en üst seviyede tutmalısınız. Olaylara ve insanlara tek bir bakış açısı ile bakmamalı, farklı yönlerden değerlendirmelisiniz. Her yaşanan olayın iki tarafı vardır. Birisi sizin ne kadar streste olmanıza sebep oluyorsa bir diğeri de unutmayın ki bunun tam zıttı olacaktır. Bu yüzden kararlarınızı doğru alabilmeniz için iki yönlü düşünmeyi başarabilmeli ve motivasyonunuzu asla düşürmemelisiniz.

 

Olayların nasıl oluştuğu, nasıl yol aldığı önemli değildir. Önemli olan nasıl sonuç aldığınızdır. Çünkü motivasyonunuz yüksek olduğunda olayların akışına yön verebilir ve böylelikle istediğiniz neticeye ulaşabilirsiniz. Bundan dolayı bu tip durumlarda motivasyon çok önemlidir. Bir sorun ile karşılaştığınızda öfkelenmek yerine derin bir nefes alarak sakinleşmeli ve panik yapmamalısınız.

 

 Motivasyonu sağlamanın yollarını denemelisiniz

 

Her kişiye göre stres ve motivasyon farklı olaylar karşısında farklı derecelerde ortaya çıkar. Bu yüzden de herkesin bu durumları yönetebilmesi için kendisini iyi tanıması ve bu doğrultuda kendini iyi hissedeceği şeylerle motive etmesi, stresten uzak durması gerekmektedir. Öfkelendiğinizde, kendinizi stres atında hissettiğinizde muhakkak stresi yaşadığınız ortamdan kısa süreliğine uzaklaşması ve sakinleşmesi gereklidir. Söyleyeceğiniz her kelime size zarar olarak geri dönmesini istemiyorsanız, önce sakinleşmeli ve ondan sonra konuşmalısınız. Size zarar verecek her hareketten kaçınmalı ve bu doğrultuda ilerlemelisiniz. Bir kahve molası vermek sizi sakinleştirecek ve stresten uzak kaldığınız her dakika size doğru kararlar alabilmeniz için bir fırsat olacaktır. Bunu değerlendirmeli ve başarıya sadece bir adım uzakta olduğunuzu bilmelisiniz.

 

 Pozitif olmak ve öz güven sahibi olmak motivasyon ile birlikte başarı getirir

 

Olaylar karşısında pozitif olmalısınız. Her şey sizin istediğiniz şekilde neticelenmeyebilir veya öz güveniniz ile başarıyı elde edebilirsiniz. Stres ve motivasyon ikisinin de varlık sebebinin siz olduğunuzu unutmamalısınız. Siz olaylara bakışınızı eğer motivasyonunuz ile değiştiremezseniz kendinizi stres altında hissedersiniz. Öz güven eksikliği de stresin en başta gelen nedenlerinden birisidir. Çünkü bilmediğiniz, bilgi sahibi olmadığınız, kendinize güven duymadığınız her olay karşısında stres yaşar ve motivasyonunuzu düşürürsünüz. Bu yüzden kendinize güvenmeli ve emin adımlar atmalısınız. kurumsal gelişim eğitimleri

Stres ve Motivasyon Eğitimi İçeriği:

 •  Stresi daha iyi anlama ve stresi tanımak
 • Stres size ne yapar?
 • Stres kaynaklarını teşhis edebilmek
 • Strese karşı doğru  tepki vermeyi öğrenmek
 • Stresi olumlu kullanabilmek
 • Stresin günlük yaşantıdaki  etkisini kavramak
 • Tükenmenin dört aşaması
 • Sağlıklı kalabilmek için gevşeme tekniklerini öğrenmek ve uygulamak
 • Stresi yönetmek-stres atma yolları
 • Stres ve beyin bağlantısıBaşarılı bir hayat için amaç belirlemekMotivasyon Nedir? Neden Motivasyon ?
 • İçsel  ve Dışşal Motivasyon
 • Motivasyon Kırıcılar
 • Nasıl motive oluyoruz
 • Motivasyonda  Meta programlar
 • Motivasyonu  Etkileyen Değişkenler
 • Maslow İhtiyaç Hiyerarşisi

 

 

Save

Save

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN