+90 216 442 98 56

Sosyal Medyada Biz}

Sunum Teknikleri Eğitimi

Sunum Teknikleri Eğitimi

sunum teknikleri egitimi

Hayatımızın pek çok alanında kendimizi ifade etmek, anlatmak, bilgi vermek bulunmaktadır. Bunları yaparken kendimizi sunmaktayız. Bu durum için pek çok sunum teknikleri bulunmaktadır. Bunun sebebi ise herkesin farklı bir anlayış tarza sahip olmasıdır.

 

Aslında sunum denilince ilk akla iş ve işte yapılan anlatımlar gelmektedir. Bunların başında da slayt ile sunum düşünülmektedir. Ama sadece bundan ibaret olmadığı ve insanların tek bir yöntem ile herkese hitap edilip anlatılamayacağı zamanla ortaya çıkmıştır. Bunun üzerine yapılan pek çok araştırma buna yeni teknikler katmıştır. Tabi bu yeni teknikler her insana verilen bir özellik olmadığı için ortaya sunum teknikleri eğitimi ortaya çıkmıştır. Bu eğitimler insanların istedikleri alanlarda kullanabilmesi ve kendini bir adım da olsa öne çıkarmasını sağlamak açısından ortaya atılmıştır.

 

 Sunum Teknikleri Eğitimi Nedir?

 

           Sunum teknikleri eğitimi birçok sunumun nasıl daha iyi anlatılabileceğini, nasıl herkese hitap edeceğini ve bu teknikleri nasıl kullanacağımızı bize anlatan bir eğitimdir. Bu eğitim hem özel hayatımızda hem de iş hayatımızda bir fark yaratmak için bize yardımcı olacak birçok tekniği barındırmaktadır. Birçok işte bu eğitimin vermiş olduğu sunumlar sayesinde ön plana çıkmakta ve başarı sağlanmaktadır.

 

 Sunum Teknikleri Nelerdir?

 

Slayt tarzında bazı programlardan yararlanıp yapılabileceği gibi özel olarak hazırlanan panolar, afişler ve bilgisayarda kullanılan bazı programlar ile bunlar sağlanır. Hepsi farklı durumlarda, farklı eğitimlere, farklı yaşlara ve farklı kişilere hitap etmektedir. Bunlara örnekler çoğaltılabileceği gibi gelecekte yenileri de teknoloji geliştikçe eklenecektir. Yeni eklemeler zaten teknoloji geliştikçe ortaya çıkmıştır. Peki, sizce sunum teknikleri bir adım öne hep çıkartır mı? Tabi ki bu tartışmalara açık bir konudur.

 

Nedeni ise şudur;

 

1) Sunum tek başına yeterli değildir.

2) Sunum teknikleri olduğu gibi sunuş teknikleri de vardır.

3) Nasıl bir sunum tekniği kullanılacağı sunum yapılacak kişilere bağlıdır.

 

Bu 3 maddeyi ele alacak olursak eğer. Birinci madde sunum yapıp yani sadece anlatıp göstermek yeterli değildir. Olaya yaparak yaşayarak öğrenmeyi de katmak gerekir. Bu olmadan doğru bir anlatım yapılamaz. Bir öğretmenin sadece anlatması nasıl yeterli değilse yani çocuklara bunu pratiğe hayata dökmelerini sağlayarak öğretmesi gerekir. Bu hayata geçirme anlamayı ve öğrenmeyi kolaylaştırır. İkinci madde ise şunu demektedir; İkisi aynı gibi gözükse de biri kişinin kullandığı teknikleri materyalleri ve malzemeleri içermekte, diğeri ise kişinin kendini ifade edişi, dili nasıl kullandığını, vücudun duruşu ve anlatırken ki kullanımı, jest ve mimikleri içermektedir.

 

Üçüncü madde ise en önemli maddedir. Çünkü yukarıda da birçok kez tekrar ettiğim gibi her insanın ve topluluğun anlama algıları farklıdır. Her öğrenci farklı bir öğrenme yapısına sahiptir. Tabi ki öğretmen ya da anlatıcı kişisel bir anlatıp yapmayıp topluluğa anlatıyorsa herkes için farklı bir teknik kullanamaz. Bu durumda en çok kişiye hitap edecek sunum tekniği kullanılır. Bu da başarı oranını artırmış daha çok kişiye ulaşılmış olunur.

 

Birçok işe alım ve işin devamı bu sunum teknikleri üzerinden geçmektedir. Birçok iş bu eğitimin alınıp alınmadığını ya da hangi teknikleri bilip bilmediğini sorgular ve görmek istemektedir. Birçok iş yeri ve firmalar bu sunum teknikleri eğitimine önem vermektedir. Bunu bir öncelik olarak kabul edip çalışanlarına bu konu da destek sağlamaktadır. Bu sunum teknikleri eğitimi bireysel alına bileceği gibi firmaların istekleri üzerine toplu eğitimler de verilmektedir. Sunum teknikleri eğitimi yani her alanda başarıyı getirmede destekleyicidir.

Sunum Teknikleri Eğitimi Konuları:

 • Sunumun amacını nasıl belirlemeliyim?
 • Konuşmacı olarak neyi hedefliyorum?
 • Dinleyici kitlemi tanıyor muyum?
 • Sunumumu nasıl planlamalıyım?
 • Sunum türlerinden hangisi bana en uygun olanıdır?
 • Sunum yaptığım mekânda nelere dikkat etmem gerekir?
 • Sunum esnasında kullanılan iletişim becerileri nelerdir?
 • Beden dili ve ses kullanımım nasıl olmalıdır?
 • Doğru ses teknikleri nelerdir?
 • Sunumda dinleyicileri olumlu/olumsuz etkileyen yönleri biliyor muyum?
 • Sunumda dinleme teknikleri nelerdir?
 • Doğru harf, doğru kelime, doğru cümle=Doğru Konuşma/Doğru Sunum nedir bütün bunlar?
 • Görsel araçların kullanımı nasıl olmalıdır?
 • Dinleyici profillerini biliyor muyum?
 • Heyecanımı nasıl kontrol edebilirim?
 • Vurgu ve Tonlama Tekniklerini biliyor muyum?

 

Save

Save

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN