+90 216 442 98 56

Sosyal Medyada Biz}

Toplantı Sanatı Eğitimi

 Toplantı Sanatı Eğitimi

toplanti sanati egitimi            Bu hafta içerisinde girmeniz gereken tonlarca toplantı var! Her ne kadar toplantı yapacağınız insanlar farklı olsa da toplantıda göreceğiniz tablolar aşağı yukarı aynı. Uyuklayanlar, bedeni orada olsa da, ruhu çoktan toplantı salonunu terk etmiş proje danışmanları, gizliden gizliye sosyal medyada beğeni kovalayanlar ya da çaktırmadan haber sitelerine takılanlar. Kısacası toplantı denildiğinde verimin azaldığı, enerjilerin daha toplantı salonunun kapısından içeri girmeden önce vücuttan çekilip gittiği bir gerçek. İşte tam da bu sebeple toplantı sanatı, önem verilmesi gereken bir yaklaşımdır.

 

Peki, standart bir toplantıyı “sanat” haline getirebilmek mümkün mü dersiniz? Formal bir toplantının şen şakrak hale gelmesini falan beklemiyoruz elbette fakat çok daha işlevsel bir hale getirebilmek mümkün. Toplantılar, iş hayatımızda vazgeçemeyeceğimiz bir unsurdur. Dolayısıyla toplantı sanatı eğitimi ciddiye alınmalıdır.

 

 Toplantı Sanatı Eğitimi Neden Gereklidir?

 

Özellikle büyük şirketler, uluslarüstü markalar tedavülden kalkmış toplantı yöntemlerini yavaş yavaş terk etmeye başladılar. Hem eski tarzda hem de sosyal medyalar üzerinden yürütülen bu yeni toplantılarda, çalışanların gerçekten de verimli fikirler öne sunabilecekleri bir rota tutturmayı hedeflemektedirler. Tam da bu sebeple, toplantı sanatı doğru ve dengeli bir biçimde icra edilmelidir.

 

Günümüzde toplantı sanatı yöntemleri çeşitlilik kazanmıştır. Mesela toplantıya giriş ve sonlandırış cümlelerinin fiyakalı olması. İlk sözün tamamen toplantıyı belirleyeceği. Konuşmacının sunum konusuna olan hâkimiyeti ya da sesi kullanma becerisi gibi zaten bilinen ögeleri sıralamak gerçekten de verimli bir toplantının anahtarı olabilir mi? Bu türden bilindik ipuçları, sizleri bilindik toplantılara sürükleyecektir ki yazının başında beri değindiğimiz şekliyle “bilindik toplantılar” tam da bu sebeple sıkıcıdır.

 

 Toplantı Sanatının Özellikleri Nelerdir?

 

Toplantı demek “uyuklayan personel” demek değildir. Bu sebeple anlatımınızın diriliğine önem verin. Onları diken üstünde tutun. Onları mümkün olduğu kadar konuya dahil edin. Kendi ön yargılarınızı, korkularınızı konuya dahil etmekten de çekinmeyin. Nihayetinde bu toplantı, hepinizin korkularıyla bir şekilde yüzleşmesini sağlayacak.

 

Bütün bunlarla birlikte toplantı sanatının en önemli püf noktası duraksayacağınız noktayı bilmekten geçer. Hem kendiniz hem de dinleyicileriniz için boş birer düşünce baloncuğu yaratmanın yolu buradan geçer. Siz soluklanırken onlar da bu boş düşünce baloncuklarını doldurmakla uğraşacaklardır. Unutmayın, toplantı bir kolektif düşünce paylaşımı alanıdır. Bir araya gelerek sorunları çözebileceklerine inanan bireyleri bir araya getirir. Bu kadar insana gelmesinin gerçekten de bir amaca hizmet etmesi gerekmez mi?

 

Kısa konuşmalar yapmaktan çekinmeyin! Sosyal medyadaki örneklerde de görüldüğü üzere insan algısı her geçen gün daha az nitelikli bilgiyi süzgeçten geçirebiliyor. Çok klişe olacak ama konuşmanızı rafine ve etkili hale getirin! Kısa ve öz!

 

 Toplantı Sanatı Eğitiminden Nasıl Verim Alınabilir?

 

           Toplantı sanatı eğitimi, toplantıları daha etkileşimli hale getirebilmek adına ufak ipuçları barındırır. Mesela toplantıları yönetmek ve toplantıların öncesinde, toplantı sırasında ve toplantı sonrasında yapılacakları planlamak işin en sıkıcı tarafı gibi görünse de en can alıcı yanıdır aynı zamanda. Nihayetinde toplantı, zamanınızdan önemli bir zamanı alıp götürür. Kimi zaman saatlerce sürebilir. Dolayısıyla siz ve ekibiniz için bu kadar zamana mal olan toplantılarda önemli olan fikir birliğinin sağlanabilmesidir ki bu da toplantı “sanatçısına” önemli görevler düştüğünün kanıtıdır.

 

Toplantı sanatçısı, toplantıya katılan kişilere uygun roller bulmalı ve bu rollerin altını ince ince doldurmalıdır. Sonuçta bir toplantı resitalden ziyade orkestradır ve bu orkestranın şefliğini üstlenmek de toplantı sanatçısına düşer.

 

Toplantı sanatçısı ayrıca toplantı sonu değerlendirmesini doğru yapabilmeli, doğru analizlerde bulunabilmeli, ciddiyeti üzerinde biraz oynama yapabileceği toplantı metinleri hazırlayabilmelidir. Gerektiği zaman tartışma gruplarını da sağlıklı bir şekilde yönetip, yönlendirebilmelidir.

 

Bu kurallara dikkat edildiği sürece sıkıcı toplantılar birer sanat eserine dönüşecek ve geçmek bilmeyen dakikalar yerini çözüm odaklı, sular seller gibi akıp giden saatlere bırakacaktır.

Toplantı Sanatı Eğitimi İçeriği

• Toplantı çeşitleri
• Toplantıları yönetmek
• Toplantı öncesi, toplantı sırasında ve toplantı sonrası yapılması gerekenler
• Fikir birliğine ulaşmak
• Toplantılarda kişilere düşen roller
• Bir toplantıyı değerlendirmek
• Toplantı notlarını hazırlamak
• Bir tartışma grubunu yönetmek

 

Save

Save

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN