+90 216 442 98 56

Sosyal Medyada Biz}

Tübitak Danışmanlık

Tübitak Danışmanlık

 

tubitak projeleri

tubitak danismanlik

Tübitak hem sanayi alanında hem de kobilere özel geliştirme ve destek programları yürütmektedir. Bu destek programları işletmeleri proje bazlı ele alarak değerlendirmekte ve değerlendirme sonunda da hibe imkânları sağlamaktadır.

 

Tübitak tarafından verilen bu hibe kredilerini ve destek programlarını daha kapsamlı bir şekilde ele alacak olursak, işletmelerin AR-GE bölümleri tarafından yürütülen, sanayi ve kalkınma adına önem teşkil eden araştırmaların desteklenmesi için Tübitak tarafından çalışmaların desteklenmesi olarak tanımlanabilir. Bu projeler 18 ile 36 arasında bir süreyi kapsar ve bu süre içerisinde Tübitak danışmanlık hizmeti ile firmaların projelerinin gidişini kontrol eder.

 

Süreçlerin nasıl işlediği, projede kaç kişi çalıştığı, ne kadar yatırım yapıldığı, proje süresince ihtiyaç duyulan çalışan sayısı, projeden beklentiler gibi birçok konu bu süreçte dikkate alınan unsurlardır. Onaylanma süreci bittikten sonra işletmeler projelerinin başarı oranlarına göre AR-GE departmanları tarafından yürütülen büyük sanayi projeleri %60 oranında, Kobiler tarafından yürütülen projeler ise %75 oranında hibe almaya hak kazanırlar. Kobi AR-GE projelerine en fazla 500,000 TL hibe verilmektedir. Sanayi işletmelerinde bu oran 1,000,000 TL olarak belirlenmiştir.

 

Tübitak tarafından firmalara sağlanan proje geliştirme, danışmanlık hizmeti ve hibe alma süreci şu şekilde bir rota izlemektir:

 

Tübitak projeleri için başvuru aşaması

 

Proje başvuruları direkt olarak Tübitak’a yapılır. Projenizi Tübitak’a sunduktan sonra projeniz değerlendirmeye alınır ve sizden projeniz ile ilgili detaylı bir sunum yapmanız istenir. Projenizin detaylarını sunduktan sonra Tübitak tarafından gerekli incelemeler ve kontrollerin sonucunda projenize onay veya ret gelir.

 

Proje geliştirme, danışman alma ve proje uygulama süreci

 

Projeniz onaylandıktan sonra Tüpitak danışmanlıkkonusunda firmaya yardımcı olarak bir danışman atar. Sadece Tubitak tarafından onaylanmış kişiler danışman olabilir. Bu danışmanlar proje süreniz boyunca çalışmalarınızı kontrol ederler ve proje süresince sizinle birlikte yol alırlar. AR-GE projelerinde sanayiye yön veren ve Kobileri destekleyecek projeler öncelikli olmaktadır. AR-GE projelerinde işletmelerin personel giderleri, ulaşım giderleri, alet, teçhizat ve yazılım giderleri, malzeme ve sarf giderleri, danışmanlık hizmet giderleri gibi gider kalemleri de Tübitak tarafından desteklenme ve ödenmektedir.

 

Kobi bazlı projelerde ise teknolojik yeniliklere açık olunması, rekabet konusunda öne geçiren yöntemler geliştirilmesi, uluslararası alanlarda daha çok yer alınması gibi konular Tübitak tarafından desteklenmektedir. Tübitak danışmanlık hizmeti alan tüm projeler an ve an kontrol ve geliştirme sürecindedir. Bu sebeplerle projelerin geliştirilmesi için kimi zaman daha fazla nitelikli elemanlar ihtiyaç duyulmaktadır. Gerektiği durumlarda üniversitelerden projelere destek sağlayacak kişilerde talep edilmekte, projelerden başarılı sonuçlar alınabilmesi için üniversitelerle ortak çalışmalar yürütülmektedir.

 

Proje sonucu ve hibe alma

 

           Tübitak danışmanlık hizmeti alan sanayi projeleri 36 ay, Kobi AR-GE projeleri de 18 ay destek alabilmektedirler. Bu sürelerin sonunda başarı ile tamamlanan projelere, proje bütçeleri geri ödenmekte ve işletmenin yaptığı harcamalar karşılanmaktadır. Yalnızca başarılı projeler hibe almaya hak kazanır. Başarılı projeler uluslararası platformda ülkemizi temsil etmek ve tanıtmak için kullanılmaktadır. Hem firma, hem de ülkemiz adına oldukça önemli olan bu projeler sayesinde dünya çapında başarılara Tübitak tarafından imza atılmıştır.

Tüpitak projeleri hizmeti firmalara kendilerini geliştirme ve projelerini daha da büyütme imkânı sunmaktadır. Alanında uzman kişiler tarafından verilen bu danışmanlık hizmetleri firmalara kendilerini hem proje bazında, hem de işletmenin geleceği adına oldukça önemli değerler katmaktadır. İşletme üretimden satışa kadar birçok alanda daha verimli ve teknolojiyi daha etkin kullanan bir yapıya bürünmektedir. Bu etkinlik beraberinde ürünlerin kalitesini iyileştirmede ve daha çok kar elde etmeyi sağlamaktadır. Tübitak tarafından desteklenen işletmeler şuan dünya çapında bir şöhrete sahip olup, dünya ekonomisine ve piyasasına büyük katkılar sağlamaktadırlar.

Save

Save

Save

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN