+90 216 442 98 56

Sosyal Medyada Biz}

Yalın Üretim Eğitimi

Yalın Üretim Eğitimi

İkinci Dünya Savaşı sonrasın da dünya ekonomisinde çok hızlı gelişmeler yaşanmaya başlamıştır. Özellikle Japonya, dünya pazarına hızlı bir giriş yaparak dünya üretim ve ekonomi dengelerini değiştirecek yeniliklere imza atmaya başlamıştır. Üretim konusunda müşteri istek ve memnuniyetini ilk sıraya koyarak ne üretirsem satarım mantığını bir kenara bırakmış, müşterilerin istek ve talepleri doğrultusunda sondan geriye doğru bir yaklaşımı benimsemiş ve uygulamıştır. Ancak klasik üretim ve yönetim süreçlerinde yaşanan aksaklıklardan dolayı üretimde ve lojistik hizmetlerinde birçok sorunda beraberinde yaşanmıştır.

Yalın Üretim Eğitimi

 

Savaştan çıkmış toplumların toparlanma sürecini de göz önüne alındığında üretimde ve yönetimde yeniliklerin bir düzene girmesi için yeni çözümler geliştirilmesi gerekmekteydi.

Amerikalı bilim adamı Deming İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Japonya’ya giderek, kalite geliştirme ve kalite yönetimi ile ilgili birçok çalışmalar yapmıştır. Japonların yeniliğe açık tutumu ve yeniliği geliştirme yetenekleri ile birlikte üretim ve süreçler konusunda devrim niteliğinde gelişmeler yaşanmıştır.

 

Yalın üretim nedir?

 

Üretim sürecinde gereksiz tüm aşamaların, elemanların ve süreçlerin ortadan kaldırılarak üretimi daha seri ve verimli hale getirmektir. Daha geniş anlamda açıklamak gerekirse, yalın üretim firmaya üretim sürecinde girdi israfına yol açan tüm unsurların elenmesi, gereksiz depolamanın ortadan kaldırılması, tedarikçilerle eş zamanlı çalışarak depolama maliyetlerinin ortadan kaldırılması ve çalışanlara daha kapsamlı eğitimler verilerek sadece tek bir bünyede değil, üretimin bir kaç aşamalarında yer almaları sağlanarak daha verimli bir üretim süreci yaratılmasıdır.

– Yalın üretimin tarihsel gelişimi :

 

           Yalın üretim ilk olarak Japonya’da Toyota firması tarafından uygulanmaya başlanmıştır. Bunun en önemli sebepleri ise ürünlerin artan stoğu ve depolama maliyetleridir. Yalın üretim sürecine geçerek hem tedarikçilerle eş zamanlı çalışarak ham madde ve ürün stokları en aza indirilmiş, hem de üretimde gereksiz süreçler elenerek daha seri ve fazla üretim yapılmaya başlanmıştır.

 

– Yalın üretimde kullanılan diğer felsefeler :

 

           Yalın üretim sürecinde Japonlar tarafından geliştirilen diğer üretim ve süreç iyileştirme felsefeleri de üretim sürecini daha verimli bir hale getirmek için oldukça yardımcı olmuştur. Bunlardan en önemlisi sürekli ve küçük iyileştirmeler yapmayı öneren Kaizen felsefesi ve işletme içindeki gereksiz süreçlerin daha kolay görülmesini sağlayan Ishikawa diyagramıdır. Bu felsefeler yalın üretim süreci ile birleştirildiği zaman üretimde mükemmellik ortaya çıkmış ve Japonya dünya ekonomisinde lider konuma gelmiştir.

 

– Türkiye’de yalın üretim :

 

Japonya’nın üretimdeki bu devrim niteliğindeki yeniliği hızla dünyaya yayılmıştır. İlk başlarda dünya tarafından tam olarak anlaşılmasa ve uygulanamasa da, zaman ilerledikçe Japon iş dünyası ve bilim insanları bu süreci bütün dünyaya öğretmiştir. Ülkemizde de birçok firma yalın üretim anlayışını benimsemiş ve uygulamaya geçirmiştir. Türk-Japon ilişkilerinin iyi olması sayesinde birçok Japon iş adamı ülkemize gelerek yalın üretim konusunda firmalara eğitimler vermiş, bu üretim anlayışının kolayca benimsenmesini ve uygulanmasını sağlamışlardır. Türkiye’de üretim sektöründe birçok lider firma şuan yalın üretim tekniklerini kullanarak üretim yapmaktadır.

 

Yalın üretim süreci her geçen gün gelişmekte ve teknoloji ile eş zamanlı olarak ilerlemektedir. Teknolojik gelişmeler yalın üretim sürecinde fazlasıyla kullanılmakta ve üretimin verimliliğini arttırmak için birçok çalışmalar da yapılmaya devam etmektedir. Müşteri memnuniyetini ve pazar payını daha da arttırmak isteyen firmalar sadece ürünleri ve üretim süreçleri ile değil, müşteri ilişkilerini de iyileştirmek için çalışmalar yapmaktadır. Müşteri istek ve ihtiyaçlarına göre üretim süreçleri esnek bir hale gelmiş ve bu doğrultuda anında gerekli düzenleme ve değişimler yapılabilmesi için üretim süreçleri iyileştirilmiştir.

Yalın Üretim Eğitimi içeriği

  • Yalın Yönetim Düşüncesinin Evrimi
  • Yalın Düşüncenin 5 Temel İlkesi
  • Yalın Üretim Kavramı
  • Tam Za

Save

Save

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN