+90 545 657 41 88

Sosyal Medyada Biz}

Marka Nedir?

Aynı katagoride değerlendirilen ürünleri ya da hizmetleri başka ürün yada hizmetten ayırt etmek için kullanılan yada belirli bir hizmetin sunumu sırasında kullanılan “ayırt edici işaret” marka olarak adlandırılır. Sözcükler, sayılar, harfler, şekiller, ürünün şekli veyahut ambalajı ile bunların birlikte sunuluşları marka olarak değerlendirilmektedir.

Hemen başvurun!

Marka Tescili Nedir?

Marka koruması, ürün ya da hizmet sunumunda marka kullanan marka sahiplerini koruyan bir sistemdir. Marka tescilinin amacı, markayı koruma altına almaktır.

Bir başkası tarafından kullanmakta olan tescili yapılmamış olan bir markanın, hak sahibi olmayan bir kişi tarafından tescil etmek için başvuru yapılması veya tescil ettirilmesi hallerinde, gerçek marka hakkı sahibinin itiraz etme veya dava açarak tescili iptal ettirme yetkisi bulunmaktadır.

Marka seçimi sırasında logoda dikkat edilecek en önemli konu, seçilen işaretin diğer markalardan farklı olması gerekliliğidir.

Marka Tescil Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Marka tescil başvurusu sırasında dikkat edilmesi gereken en önemli konu, markanın seçimi ile marka tescilinin kapsayacağı malların ya da hizmetlerin saptanmasıdır. Markanın daha önceden tescil ettirilmiş ya da kullanılan markalardan ayırt edilebilecek şekilde olması gerekmektedir.

Marka tescili

Marka tescili

Marka tescili ile sağlanan koruma, tescil edilecek marka ve markanın kullanılacağı mallar ile sınırlı olduğu için, mal (ürün, eşya) listesi hazırlanırken, gerçek iş konusuna uygun olarak hazırlanmalıdır.

Markanın tescil tarihinden itibaren, beş yıl içinde mal listesinde yazılı mallarda kullanılması zorunludur ve markanın kullanılmadığı mal için, istek üzerine mahkemece iptal edilebilme ihtimali değerlendirilmelidir.

Marka Tescil Başvurusu Nasıl Yapılır?

Marka tescil başvurusunun daha sağlıklı olması açısından Türk Patent Enstitüsü tarafından atanmış marka vekilleri tarafından ön araştırmaya tabi tutulması ve bunun sonucunda da kendisine yetki verilerek yapılmalıdır. Önemli olan hata marka vekili seçerken en ucuzu nerde diye bakılmasıdır. Ucuz olan iş takip edilmek istenmez, gerekli iş takibi sağlıklı sağlanmaz. Markasına önem veren ve sürecin doğru düzgün bir şekilde ilerlemesini isteyen marka sahipleri fiyat konusuna çok takılmadan güven duydukları yerlere marka tescil başvurusunda bulunmalıdırlar çünkü gözden kaçan en ufak ayrıntı bile ileride canınızı yeterince sıkabilir, marka tescil sürecini olumsuz etkileyebilir.

Bu yazı izin alınmadan başka yerde yayınlanamaz: marka tescili

Hemen başvurun!