+90 545 657 41 88

Sosyal Medyada Biz}

Tasarım Tescili

Tasarım Nedir?

Tasarım, ürünün bir parçasının veya bütününün insan duyguları ile algılanabilen rengi, şekli, biçimi, süslemesi, esnekliği, dokusu gibi özelliklerinin oluşturduğu görünümüdür. Başka bir anlatımla tasarım, kısaca ürün ya da ürünü ortaya çıkaran parçaların fiziksel görünümüdür.

Hemen başvurun!

Endüstriyel Tasarım Tescili

Endüstriyel tasarım tesciliyle korunacak tasarımlarda yenilik ve ayırt edilicilik gibi iki temel kriter aranır. Yeni ayırt edici niteliğe sahip olmayan tasarımlar ile kamu düzeni ve genel ahlaka aykırı tasarımlar endüstriyel tasarım kapsamında korunamazlar.

Tasarım tescili

Tasarım tescili

Endüstriyel tasarım hakkının temel olarak korunmaya başladığı tarih, tasarım müracaatının yapıldığı tarih ve saat olarak belirlenir.Koruma hakkının başlaması ile hakkın korunmaya başlayacağı tarih birbirinden farklıdır. Hakkın korunmaya başladığı tarih, başvurunun yapıldığı tarih değil başvurunun ilan edildiği tarihtir.Tasarım başvurusu Kanun Hükmünde Kararnamenin 34. maddesine göre yayınlanınca, başvuru sahibi, tasarıma vaki tecavüzlerden dolayı hukuk ve ceza davası açmaya hak kazanabilir.

Hemen başvurun!

Endüstriyel Tasarım Tescili Süresi Ne Kadardır?

Endüstriyel tasarımlarda koruma süresi müracaat tarihinden itibaren “5” yıldır. 25 yıla kadar bu süre 5’er yıllık dönemlerle uzatılabilir.

Endüstriyel Tasarım Tescili Kimlere Aittir?

Tasarım hakkı tasarımcıya veya varisçilerine ve onun hukuki haleflerine aittir. Firmalarda ücretli olarak çalışanların tasarladıkların tasarımların sahibi de işverenlerdir.

Türkiye’de Endüstriyel Tasarım Başvurusu Nereye Yapılır?

Türkiye’de endüstriyel tasarımların tescili ve korunmasında tek yetkili kurum Türk Patent Enstitüsü’dür. Ürünlerine TPE’den endüstriyel tasarım tescil belgesi alanlara; taklit ürüne ve ürünü üreten araçlara el konulması, el konulan araçların mülkiyetinin hak sahibine verilmesi, uğranılan maddi zararların tazmini, mahkeme kararlarının basın yoluyla açıklanabilmesi gibi her türlü hukuki ve cezai dava açma yetkisini verilmiştir.

Yapılan Tasarım Tescili Tüm Dünyada Geçerli midir?

Tasarım, alınan ülkede koruma sağlayan bir belgedir. Türkiye’de alınan bir tasarım tescili belgesi sadece Türkiye’de geçerlidir. Diğer ülkelerde tasarım tescili istendiğinde o ülkelerin patent ofislerine tescil için müracaat edilmesi gerekmektedir. OHIM’nin Topluluk Tasarım tesciline yönelik aldığı karar sonrası 18 Avrupa ülkesinde (İsviçre, Estonya, Mısır, İspanya, Gürcistan, Hırvatistan, Macaristan, İzlanda, Kırgızistan, Letonya, Lihtenştayn, Moldova, Namibya, Romanya, Singapur, Slovenya, Türkiye ve Ukrayna)tekli ve çoklu tasarım tesciline tek başvuru ile imkân verilmiştir.

Bu yazı izin alınmadan başka yerde yayınlanamaz: tasarım tescili

Hemen başvurun!